GeriEkonomi Dünyanın en pahalı bitkisinde hedef 25 kilo üretim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın en pahalı bitkisinde hedef 25 kilo üretim

Dünyanın en pahalı bitkisinde hedef 25 kilo üretim
refid:21589276 ilişkili resim dosyası

Safranbolu ilçesinde yetiştirilen ve çok sayıda kullanım alanı olmasından dolayı “mucize bitki” diye adlandırılan dünyanın en pahalı bitkisi safrandan bu yıl 25 kilo üretilmesi hedefleniyor.

Ağustos ve eylül aylarında ekilen, ekim ve kasım aylarında hoş kokulu mor çiçekler açan, sabah erken saatlerde güneş doğmadan hemen önce toplanan safran, boya sanayisi, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda endüstrisi gibi alanlarda kullanılıyor. Safran, kendi ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarı renge boyama özelliğine sahip olmasıyla da biliniyor.

Bizans döneminde Batı Anadolu'da ticareti yapılan, Osmanlı döneminde de önemini koruyan bu bitki, Safranbolu'da 38 çiftçi tarafından 38 dekar alanda üretiliyor. Çiçekleri kurutularak safran elde edilen bitkinin yaklaşık 80 bin çiçeğinden sadece yarım kilogram safran elde edilebiliyor.

Karabük Valisi İzzettin Küçük, her yıl özenle ve titizlikle ektikleri ve aynı önemle topladıkları safrandan bu yıl 25 kilo rekolte beklediklerini söyledi.

İlçede safran üretmek isteyen çiftçilere devlet olarak her türlü desteğin verildiğini ve pazarlamada yardımcı olunduğunu vurgulayan Küçük, şöyle konuştu:

“Daha önceki yıllarda ilçemizde 15-20 kilogram safran toplanıyordu. Bu yıl 25 kilo hedefimiz var. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün kontrolünde titizlikle safranın dikimi sağlandı. Ekim ve kasım aylarında hoş kokulu mor çiçekler açacak ve daha sonra yine aynı titizlikle toplanacak. İlçemizde yetiştirilen safranın kalitesinden asla taviz vermiyoruz. Pazar sıkıntısı yok.”

Safranbolu'da safran ürünleri satan Can Kuş, üreticilerden aldıkları safranı çeşitli yerlere pazarladıklarını ifade ederek, “Safranı, kilosu 15 ila 20 bin lira arasında satıyoruz. Özellikle Safranbolu'ya gelen yabancı turistler ilgi gösteriyor” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle