GeriEkonomi Dünyanın en güvenli madeni parası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyanın en güvenli madeni parası

Dünyanın en güvenli madeni parası

İngiliz Darphanesi (Royal Mint), taklit edilmesi zorlaştırılan, güvenlik özellikleri artırılan ‘dünyanın en güvenli madeni parası’ olarak tanımladığı yeni 12 kenarlı madeni bir sterlinin piyasaya sürüldüğü açıkladı.

DARPHANEDEN yapılan açıklamaya göre, 15 Ekim 2017 tarihine kadar mevcut yuvarlak bir sterlinler toplanarak, sadece yeni bir sterlinlerin kullanılması planlanıyor. Yeni madeni bir sterlinde taklit edilmesini zorlaştıracak iki metal (bimetalic) alaşımı birlikte kullanılıyor. Yeni bir sterlinin dış kenarlarında nikelli pirinç kullanılırken, iç kısmında gümüş renkli nikel bazlı özel bir alaşıma yer veriliyor. Ayrıca ilk kez bir madeni parada hologram özelliğinin kullanılması da dikkati çekiyor. Madeni paraya farklı açılardan bakıldığında ise sterlin işareti ‘£’ ve ‘1’ rakamı yer değiştiriyor.

ESKİSİNDEN DAHA HAFİF

Yeni bir sterlinin içerisinde son derece küçük, zorlukla görülen (microlettering) tarih ve seri numarası gibi bilgilere de yer veriliyor. Madeni para 2.8 milimetre kalınlığı ve 8.75 gram ağırlığı ile mevcut bir sterlinden biraz daha ince ve hafif.
İngiliz Darphanesi üst yöneticisi Adam Lawrence, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gelecekteki ihtiyaçlarımıza göre tasarımı yapılmış bir para birimi oluşturduk. Güvenlik özellikleri ekleyerek para biriminizi korumaya çalıştık” ifadelerini kullandı.
İngiltere’de halen kullanımda olan her 40 yuvarlak madeni bir sterlinden birinin sahte olduğu tahmin ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle