'Dünyada Yılın Merkez Bankası Başkanı' ödülü Serdengeçti'nin

Hürriyet Haber
12.02.2005 - 01:33 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, TL'den 6 sıfır atma operasyonunun, enflasyonla mücadele konusunda, fiyat istikrarı sağlama ve ondan sonra kollama konusunda Merkez Bankası açısından gemileri yaktıklarının bir göstergesi olduğunu belirterek, ‘Geriye dönüş yoktur’ dedi.

Ünlü bankacılık dergisi The Banker tarafından ‘Dünyada Yılın Merkez Bankası Başkanı’ seçilen Serdengeçti, İstanbul'da düzenlenen törenle ödülünü aldı. Serdengeçti, sağlanan başarıda, Merkez Bankası'na çelişen görevler vermek yerine fiyat istikrarı görevi verilmiş olmasının büyük katkısı olduğunu ifade etti.

DÜRÜSTLÜK VE AÇIKLIK:

Dürüstlük ve açıklıkla meselelere yaklaşarak ve bunları anlatmak suretiyle başarının sağlandığını dile getiren Serdengeçti, şöyle devam etti: ‘Bu mesafenin kalıcı olacağı anlaşıldı ki, 2003 yazında Merkez Bankası gitti ve hükümete dedi ki; 'Artık paradan sıfır atmanın da zamanı gelmiştir'. 6 sıfır atma operasyonu oldu bitti, hatta bir ölçüde de alışıldı buna. Enflasyonla mücadele konusunda, fiyat istikrarı sağlama ve ondan sonra kollama konusunda Merkez Bankası açısından bizim gemileri yaktığımızın bir göstergesidir. Eğer öyle düşünmeseydik katiyyen buna kalkışmazdık. Geriye dönüş yoktur.’

BAŞARDI, SEÇTİK:

The Banker Genel Yayın Yönetmeni Stephen Temewell de, enflasyon tek haneli rakamlara inerken TL'den 6 sıfır atıldığına işaret ederek ‘Türkiye'nin ekonomik potansiyelinin önündeki engeller kalktı. Bu bir zaferdir. Bu önemli değişimin en önemli mimarlarından birisi Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'ydi. Hem Türkiye hem de dünya çapında önemli bulduğumuz bu başarıdan dolayı Serdengeçti'yi dünyada yılın merkez bankası başkanı olarak seçtik" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı