GeriEkonomi Dünyada Türkiye’ye karşı büyük bir saygı havası oluştu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyada Türkiye’ye karşı büyük bir saygı havası oluştu

Dünyada Türkiye’ye karşı büyük bir saygı havası oluştu
refid:18902644 ilişkili resim dosyası

THE Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent, Türk Telekom’un iş ortaklarına yönelik düzenlediği “Global Rekabette Ortak Hedeflere” konferansında, dünyada Türkiye’ye karşı büyük bir saygı havası oluştuğunu belirtti.

Kent, “The Coca-Cola Company adına dünyanın çeşitli ülkelerinde, değişik ortamlarda bulunuyorum. Türk olduğumu bilenler veya yeni öğrenenler hemen ülkemizle ilgili bilgi almaya çalışıyor. Son birkaç yıldır Türkiye’ye karşı büyük bir saygı oluştuğunu görüyorum. Eskiden böyle bir saygıdan söz etmek mümkün değildi” dedi.
İyimserlikte Türkiye etkisi
Muhtar Kent, bir yandan dünyada dalgalanmaların süreceğine dikkat çekerken, diğer taraftan iyimserliğini koruduğunu vurguladı. Kent, “Aslında iyimser olmamızın nedenlerinden biri, Türkiye gibi ülkelerde sürekli kaydedilen gelişmeler” diyerek, bunları şöyle sıraladı:
Türkiye ve değişmekte olan dünya düzeni, bize daha fazla uluslararası ticaret, doğrudan yabancı yatırım için yaratılan fırsatlar ve kamu sektöründe daha fazla şeffaflık görüyoruz.
Türkiye, Coca-Cola’nın en büyük 15 küresel pazarı arasında yer alıyor. Bunu söylerken, 206 ülkede hizmet verdiğimizin altını çizmek isterim.
Türkiye genç ve canlı. Nüfusun yaklaşık üçte biri 15 yaşın altında. 72 milyon vatandaşımızın üçte ikisi kentlerde yaşıyor. Yaşam tarzındaki bu kayma, yeni ekonomik fırsatlar yaratıyor.
Türkiye büyüme hızıyla Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Asya’nın gelişmiş piyasalarının tümünü geride bıraktı. 2015 yılına kadar ortalama yıllık yüzde 5 büyümesi bekleniyor.
Türkiye’de girişimcilik güçlü. Girişimcilik her zaman ulusal mirasımızın bir parçası oldu. Yeni kurulan işler ve doğrudan yabancı yatırımlar giderek artıyor.
Her 3 ayda bir İstanbul
Muhtar Kent, dünyada gerçekleşen değişimi de şöyle dile getirdi: “10 yıl içinde ‘orta sınıf’a 1 milyar insan eklenecek. Bu, tarihin en büyük ekonomik kaymasını oluşturacak. Üstelik, bu yeni servetin yüzde 60’ı gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanacak. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca her 3 ayda bir, dünyaya bir İstanbul büyüklüğünde yeni kent eklenecek. Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan, Endonezya, Fas, Güney Afrika, Şili, Vietnam ve kesinlikle Türkiye öne çıkacak.”

Birkaç yılda yatırıma 25 milyar dolar ayrıldı

MUHTAR Kent, Coca-Cola’nın dünya çapındaki şişelemeci ortaklarının yatırım iştahının artarak sürdüğünü belirterek, “Geçen birkaç yıl içinde Rusya, Çin ve Vietnam’dan Meksika, Brezilya ve ABD’ye kadar birçok pazarda satış, tesis, donanım ve inovasyon altyapısı için 25 milyar dolardan fazla ödenek ayrıldı” dedi.

Nakdin gücünü hissettirmek için bavulla para döküyorum

MUHTAR Kent, “Sabancı Üniversitesi’nde, ‘Toplantılarda masaya bavulla para dökerim’ dediniz. Bunun mantığı nedir? Toplantılarınıza katkısı olur mu?” sorusunu şöyle yanıtladı: “İçinde bulunduğumuz iletişim çağı, birçok işlemin online yapılmasını sağlıyor. Paralar oradan oraya transfer ediliyor ama hissetmiyoruz. Cebimizde de plastik paralar (banka ve kredi kartları) var. Ben istiyorum ki arkadaşlarımız ne için çalıştığımızı görsün. Bavul dolusu parayı masaya dökünce, ‘Şirketimiz daha çok kazansın, bizim ve toplumun refahı daha çok artsın istiyoruz. Onu da paranın gücü sağlıyor. O para işte bu’ derim.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle