Dünya tetikledi bankalar coştu borsa 43 bini aşıp rekora koştu

Esra SAHİCİ
17.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

FED’in faiz artırımına devam etmeyeceği beklentisi ve Türk bankacılık sektörüne artan yabancı ilgisi, borsayı yeni rekoruna taşıdı. İMKB Ulusal 100 Endeksi dün yüzde 4.11 artarak 43.629 puana çıktı.

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 9 günlük bayram tatilin ardından, dünya piyasalarının da etkisi ile yeni rekoruna imza attı. 2006 yılına rekorlarla giren ve yükselişine devam eden İMKB Ulusal 100 Endeks’i gün sonunda yüzde 4.11 veya 1.723 puan yükselişle 43.629 puandan kapanarak üst üste beşinci işlem gününde de rekor kırdı. Endeks en son bir önceki işlem günü olan 6 Ocak’ta 41.905 puanla rekor kırmıştı. Toplam işlem hacmi ise 1.648 milyar YTL ile 6 Ocak’taki 1.45 milyar YTL’ye göre yüzde 13.7 yükseldi.

İLK SEANS KUŞ GRİBİ: Borsa sabah açılışın ardından ilk seansın 10 dakikalık bölümünde İran’daki gelişmeler ve kuş gribinin etkisiyle eksideydi. Ancak daha sonra bankacılık sektör hisseleri eşliğinde hızla çıkışa geçti. İlk sensta 1000 puan kadar yükselen borsa rekor üzerine rekor kırdı. Bayram tatili öncesi en son 6 Ocak Cuma günü 41.905 puanlık rekor seviyeden kapanan ve borsa ilk seansı da 42.937 puandan tamamladı. İkinci seansta ise borsa hızla yükselişe geçti 43.000 seviyesine ulaşan borsa günü 43.628 puandan tarihi zirveden tamamladı ve yüzde 4.1 oranında prim yaptı. Günün tamamında ise 1.6 milyar YTL’lik (1.2 milyar dolar) işlem hacmi gerçekleşti.

TÜRK BANKALARINA RAPOR: Borsanın 43.000 seviyesini aşmasındaki en büyük etken ise yurtdışındaki bazı aracı kurumların Türk bankacılık sektörü hakkında yazdıkları raporlarda banka hisselerine alım vermeleri oldu. Öte yandan yabancı bankaların Türk bankalarına olan ilgisinin devam etmesi ve Finansbank ve Tekstilbank’a yönelik haberler de genel olarak bankacılık söktör hisselerinde yukarı haraketi tetikledi. Yabancı yatırımcıların endeks üzerinde yoğunluğu olan Vakıfbank, İş Bankası C, Akbank ve Garanti Bankası’ndaki yoğun alımları hisselerin yüzde 5-9’lara varan primler yaptırırken, endeksinde hızla yukarı çıkmasını sağladı. İşlem hacminde ilk beş sırayı bankacılık sektörü hisseleri alırken, Vakıfbank’taki yüzde 9’u aşan prim dikkat çekti. Uzmanlar yabancı kaynaklı olduğunu söyledikleri bu yükselişin nedenine ilişkin olarak hisselerin ucuz kaldığı yorumu yaparken, Vakıfbank hisseleri yüzde 9.74 primle 8.45 YTL’den kapandı.

PİLİÇ VE TURİZM DÜŞÜŞTE: Türkiye’de kuş gribinden hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükselirken, beyaz et üreticisi şirketlerin hisselerinde borsanın genelinin aksine, çoğunlukla değer kayıpları görüldü. Gün içinde yüzde 4’e yakın gerileyen Banvit hisseleri günü yüzde 0.85 primle tamamlarken, Pınar Et ve Un yüzde 4.58 ve Şeker Piliç yüzde 2.05 geriledi. Ayrıca kuş gribi nedeniyle Türkiye’ye yapılan rezervasyonlarda düşüş yaşandığı yönündeki haberlerde turizm hissleri üzerinde etkiledi. Turizm hisselerinde yüzde 15’lere varan düşüşler görüldü. Borsanın en çok değer kaybeden ilk üç hissesi yüzde 14.67 ile Tek-Art, yüzde 10.43 ilea Metemtur ve yüzde 9.09 Marmaris Altınyunus oldu.

S&P:Türk bankacılığında yabancıların payı düşük

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poor’s (S&P) geçen yıl yabancı banka alımlarına rağmen Türk bankacılık sektöründeki yabancı payının özellikle Doğu ve Ortadoğu Avrupa’daki ülkelere göre hala düşük olduğunu açıkladı. S&P’nin ’Türk Bankacılık Söktörünün Büyüme Potansiyeli Batı’dan Büyük Yabancı Sermaye Girişine Neden Oluyor’ başlıklı bir rapor yayınladı. Raporda, S&P kredi analisti Magar Kouyoumdjian, "Her ne kadar büyük batılı bankalar Türkiye’de uzun zamandır şube veya iştirak olarak temsilcilik bulunduruyor olsalar da çoğunluğu yabancıya ait olan bankaların sistem varlıklarına oranı Eylül 2005 itibariyle yüzde 14’e yükseldi" dedi.

Bonocular yüzde 15 stopajı takmadı

HAZİNE faizden yüzde 15 stopaj uygulanacak ilk bono ihalesinde 5 milyar 560 milyon YTL’lik talep gelirken Hazine, toplam 1 milyar 815 milyon YTL borçlandı. İhalede yıllık bileşik faiz ise piyasa beklentileri dahilinde yüzde 14.73 olarak gerçekleşti. Hazine’nin beş yıl vadeli altı ayda bir değişken faiz ödemeli tahvillerin kupon oranını belirlemek amacıyla düzenlediği altı ay vadeli referans bono ihalesi, 5 milyar 560 milyon YTL ile yoğun ilgi gördü. Ancak Hazine, teklifin daha önce açıkladığı borçlanma limitine uygun olarak 1 milyar 987 milyon YTL’lik kısmını ortalama 93 bin 359 YTL’lik iskontolu fiyatla karşıladı. İhalede net borçlanma hedeflendiği gibi, 1 milyar 855 milyon YTL oldu. Söz konusu bonoların yıllık basit faizi yüzde 14.23, bunun yıllık bileşik getirisi ise yüzde 14.73 olarak hesaplandı. Yüzde 15 oranındaki stopaj dikkate alındığında söz konusu bononun tasarruf sahibine yıllık bileşik bazda getirisi net yüzde 12.5’e denk geliyor. Bir bankacı vergi nedeniyle piyasanın bu ihaleye odaklandığını dile getirirken, "Yüzde 15 oranında stopajın devreye girdiği ilk ihaleydi. Ama kısa vadeli kağıtlar çok gösterge değildir. Çünkü gerçek gösterge artık uzun vadeli kağıtlarda. Bugün yapılacak olan iki tahvil ihalelerin asıl görünüm ortaya çıkacak" yorumunu yaptı. Hazine bugün 20 ay vadeli YTL cinsinden iskontolu ve yine YTL cinsinden 5 yıl vadeli altı ayda bir değişken kupon ödemeli tahvil ihaleleri düzenleyecek. Hazine çarşamba günü ise 8 milyar 34 milyon YTL tutarında iç borç ödemesi yapacak.

Petrol, İran şantajı ile 63 doları aştı

İRAN’IN nükleer programı ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından herhangi bir yaptırım uygulanması halinde, petrol fiyatlarının daha da artabileceği tehdidi etkisini kısa sürede gösterdi. İran’ın söz konusu açıklamalarının ardından Londra’da dün ham petrol fiyatları varil başına 80 sentlik artışla 63 doların üzerine çıktı ve 63.06 doları gördü. Uzmanlar, BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a nükleer programı nedeniyle yaptırımlar uygulayabileceği kaygılarının ham petrol fiyatlarındaki artışı körüklediğine dikkat çekiyor. Nükleer programını uygulamakta ısrar eden İran, bunu sadece elektrik enerjisi üretmekte kullanacağını açıklarken, başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, İran’ın nükleer programı uggulamasına karşı çıkıyor. İran ile Batılı ülkeler arasında karşılıklı atışmalar sürerken, İran Ekonomi Bakanı Davud Danesh Jafari, Tahran Times’a yaptığı bir açıklamasında, "Batı’dan İran’ın ekonomik ve siyasi istikrarını etkileyecek nitelikte herhangi bir yaptırımın uygulanması halinde, petrol fiyatları Batı’nın beklediği seviyelerin de ötesinde artar" uyarısında bulundu. İran tehdidinin yanısıra Nijerya Deltası’nda petrol çıkarma çalışmaları yapan uluslararası petrol devi Shell’in petrol platformuna yapılan son terörist saldırıların büyük hasar vermesinin de, ham petrol fiyatlarının artışında etkili olduğu belirtiliyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı