GeriEkonomi "Dünya mirası" Nemrut'a ziyaretçi akını
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Dünya mirası" Nemrut'a ziyaretçi akını

"Dünya mirası" Nemrut'a ziyaretçi akını

Adıyaman'ın Kahta ilçesi sınırlarındaki "güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer" olarak bilinen UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Nemrut Dağı'na ilgi giderek artıyor.

MİLLİ Park Alanı olarak korumaya alınan Nemrut Dağı'nın en önemli değerlerinden Kommagene Krallığı'na ait 50 metre yüksekliğinde, 150 metre çapında tümülüs ve dev heykeller, seyir keyfi yüksek manzara sunuyor.     

Dik yamaçtan yaklaşık 40 dakika süren 800 metre uzunluğundaki zorlu yürüyüş etabının ardından ulaşılan dağın zirvesi, güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer olarak da nitelendiriliyor.     

Türkiye'nin 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kabul edilen üçüncü önemli eseri olan Nemrut  Dağı'nı, ocak-haziran döneminde ziyaret eden turist sayısı 40 bini aştı.     

Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü  Mustafa Ekinci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nemrut Dağı'na  ilginin artmasının kendilerini çok mutlu ettiğini  söyledi.     

Nemrut Dağı'nın farklı kentlere düzenlenen turların birleştiği bir nokta olduğunu ve açık hava  müzesi  konumunda bulunduğunu dile getirerek, "Nemrut Dağı'na bu yıl içerisinde 45 bin ziyaretçi geldi. Bunun 14 bini yabancı turist. En büyük ziyaretçi yoğunluğunu eylül, ekim ve kasım aylarında bekliyoruz. Hedefimiz bu yıl içerisinde ziyaretçi sayısının 100 bini aşmasıdır." ifadelerini kullandı.     

Ekinci, bu yıl  en çok yabancı turistin Japonya’dan geldiğini kaydetti.      

"TEKRAR TEKRAR ZİYARET EDECEĞİM"     

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ve beraberindeki heyet de Nemrut Dağı'nı ziyaret etti.     

Sybiha, iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirmek amacıyla Türkiye’nin değişik yerlerine ziyaretlerde bulunduklarını belirterek, Türkiye’nin birçok tarihi  yerini ziyaret ettiğini, hiç unutamayacağı ve  tekrar  tekrar  ziyaret edeceği yerlerin başında Nemrut  Dağı'nın olduğunu anlattı.     

İzmir’den Nemrut Dağı'ndan güneşin doğuşunu  izlemek için gelen tarih öğretmeni Ayşe Başaslan ise bölgedeki güzelliklere hayranlık duyduğunu, bu


Yorumları Göster
Yorumları Gizle