Dünya Kupası ve Olimpiyatlar Brezilya’da Türk işadamlarına çok büyük fırsatlar sunacak

Hürriyet Haber
08.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Türk işadamlarını 2014 Dünya Kupası ve 2016 Yaz Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapacak Brezilya’ya yatırıma çağırdı.

Rousseff, “Türkiye ile Brezilya arasındaki bir benzerlik de futbol sevgisi. Her iki ülkede de görüyorum ki futbol, çok seviliyor. 2014 yılındaki Dünya Kupası ve 2016  yılındaki Yaz Olimpiyat Oyunlarının, Brezilya’da olması, Türk iş adamları için  özellikle inşaat ve turizm alanlarında önemli fırsat olacaktır. Türkleri hem  Dünya Kupasında hem de Olimpiyatlarda stadyumlarımıza bekliyoruz” dedi.
Sabit politikalarla büyüyemeyiz
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) Brezilya Dışişleri Bakanlığı ve Ankara Büyükelçiliği’yle birlikte Ankara’da düzenlediği Brezilya İş Forumu’na katılan Roussef, Brezilya’da izledikleri iç politikaların Türk iş adamları için önemli fırsatlar doğurduğuna dikkat çekti. Rousseff, şunları söyledi: “Brezilya, Türk iş adamları için Latin Amerika’ya, aynı şekilde Türkiye de Brezilyalı iş adamları için Avrupa, Asya ve Ortadoğu’ya açılan bir kapı olabilir. Brezilya, Türkiye ile her türlü işbirliğine hazır. İki ülke arasındaki tüm ekonomik faaliyetleri teşvik etmemiz lazım.  Bizler, ekonomi politikaları sabit kalarak büyüyebilecek ülkeler değiliz. Sürekli yeni ekonomi politikaları gerçekleştirmeliyiz.”
Uzaklık olumsuz değil
Türkiye ile ilişkilerine çok uzun vadeli baktıklarını vurgulayan Rousseff, “Bu nedenle burs verdiğimiz öğrencileri, burada da eğitim alabilmeleri için Türkiye’ye gönderiyoruz. Aynı şekilde Türkiye’den de  öğrencileri ülkemize bekliyoruz” dedi. Türkiye ile Brezilya’nın enerji alanında da önemli iş birliklerine imza atabileceğine değinen Rousseff, “Brezilya’nın biyodizel konusundaki tecrübesinin, Türkiye’ye katkısı olabileceğini düşünüyorum. Coğrafik olarak uzak olmamızın olumsuz bir şey değil, tam aksine tüm dünyayı kucaklamamızı sağlayacak birşey olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Gelin ortak olup Türkiye’yi dünyanın üssü haline getirelim

DÜNYADA bir çok ülkenin ekonomik açıdan çok zor günler geçirdiğini söyleyen Rousseff, Brezilya ve Türkiye’nin ise krize rağmen büyümesini sürdüren iki ülke olduğunu belirtti. “Gelin ortak olalım ve Türkiye’yi Avrupa’nın, dünyanın üssü haline getirelim” diye konuşan Rousseff, “Türkiye, 4 saatlik uçuş mesafesinde 56 ülkenin bulunduğu bir  coğrafyada ve dünya ekonomisinin üçte biri bu 56 ülkede dönüyor. Brezilyalı firmalar, Türkiye’ye geldiği zaman Brezilya, Asya’ya sınır olacaktır” çağrısını yaptı.

Amerika’nın yolu Brezilya’dan geçer

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, Brezilya İş Forumu’nda Türk iş adamlarına seslenerek, “Amerika piyasasında yer almak istiyorsanız, bunun en  doğru adresi Brezilya’dır. Oraya gitmek için de acele edin, geç kalmayın” dedi.Çağlayan, ticaret anlaşmalarının da önemini vurgulayarak, şunları söyledi: “Biz  Avrupa Birliği Gümrük Birliği üyesiyiz, 18 ülkeyle serbest ticaret anlaşmamız  var. Aynı şekilde bana göre Mercosur’un (Güney Amerika Ortak Pazarı) önemli bir  üyesi olan Brezilya’yla bir serbest ticaret anlaşması, yani Mercosur ile Türkiye arasında bir serbest ticaret anlaşması yapılması niyetimizi iletmek  istiyoruz.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı