Dünya ekonomisinden

Hürriyet Haber
11.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yolsuzluk yapan 98 Japon bankacıya ceza

Kurum içi yolsuzluklara savaş açan Japonya Merkez Bankası (BOJ), gizli bilgileri menfaat karşılığında mali kuruluşlara aktaran 98 banka görevlisini cezalandırdı. Japon Merkez Bankası'nın 98 görevlisinden 41'inin para cezasına çarptırıldığı, 39'unun uyarıldığı, 18'ine de ihtar verildiği belirtildi. Cezalandırılanlar arasında 2 yöneticiyle 3 danışmanın da bulunduğu, bu kişilere 5 ay boyunca maaşlarından yüzde 20 kesinti yapılması cezası verildiği kaydedildi. Soruşturma sırasında, banka personelinin, ticari banka ve finans kuruluşlarından para almadığı, ancak bu kuruluşlardan golf, yemek gibi eğlenceler temin ettikleri belirlendi. BOJ, banka görevlilerinin gizli bilgileri rüşvet karşılığında ticari banka ve finans kuruluşlarına aktardığı suçlamaları üzerine, Şubat ayında Merkez Bankası'nın 600 çalışanı hakkında soruşturma açmıştı. Soruşturma sonunda BOJ, çalışanlarının yaklaşık 6'da birini, işlerini suiistimal ettikleri gerekçesiyle cezalandırmış oldu.

Endonezya istikrar paketini açtı

Endonezya hükümeti ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında sürdürülen görüşmeler sonunda üzerinde anlaşmaya varılan ve ülkede devam eden mali krizi sona erdirmeyi amaçlayan ekonomik reform paketi açıklandı. Endonezya'da ekonomi, maliye ve sanayinin koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakanı Ginandjar Kartasasmita yaptığı açıklamada, ‘‘Ekonomik reform paketinin ciddi bir şekilde ve tamamıyla uygulanması halinde, ülke ekonomisinin tedricen büyüyeceğine inanıyoruz’’ dedi. Cakarta yönetiminin reformlar konusunda IMF ile altı ay içinde yaptığı üçüncü anlaşma olan ekonomik reform paketi, 117 maddeden oluşuyor. Reform paketi, yıl sonuna kadar anti-tekel yasasının çıkartılmasını, 22 Nisan'a kadar özel bir yolsuzlukla mücadele mahkemesinin kurulmasını, Eylül ayına kadar firmaların faaliyetlerini yeniden düzenleyecek önlemlerin alınmasını öngörüyor.

Rusya Başbakanı tasarruf istedi

Rusya'da Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından başbakanlık görevine getirilen Sergei Kiriyenko, ülke ekonomisinin kriz içinde olduğunu, ekonominin yeniden canlandırılması için izlenen reformlara yeni bir ivme kazandırılması gerektiğini söyledi. Kiriyenko, Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'da yaptığı konuşmada, Federal bütçe gelirinin artırılması için acil önlemler alınması gerektiğine işaret ederek, harcamalarda yüzde 25-30 düzeyinde tasarufa gidilmesini de istedi. Kiriyenko, ekonominin içinde bulunduğu koşulların çok kötü olduğunu ve ekonomik büyümenin durduğunu belirterek, devam eden mali sorunlar ile finans piyasalarında yaşanan istikrarsızlığa karşı acilen önlem alınmadığı takdirde, bir borç krizi ile karşı karşıya kalınabileceğini bildirdi

ABD bütçesi fazla verecek

ABD federal bütçesinin, 1998 mali yılında 50 milyar dolar fazla verebileceği bildirildi.ABD'de yayınlanan Washington Post gazetesi, ABD Merkez Bankası'nın kurum içi değerlendirmesine dayandırdığı haberinde, fedaral bütçenin bu mali yılda 50 milyar dolar fazla verebileceğini belirtti. Haberde, Wall Street borsası uzmanlarının, mevcut harcama düzeyi ile gelir trendinin devam etmesi halinde, ABD fedaral bütçesinde bu mali yılda 75 milyar dolar fazlaya ulaşabileceğini tahmin ettikleri de yer aldı.


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı