GeriEkonomi Dünya Ekonomik Forumu için geri sayım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Ekonomik Forumu için geri sayım

Dünya Ekonomik Forumu'nun Davos yerinebu yıl New York'ta gerçekleştirilecek yıllık geleneksel toplantılarında, 11 Eylül terörist saldırısının ortaya çıkardığı yeni durum ile ekonomi ve dünya sorunları ele alınacak. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı İsmail Cem ile, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş temsil edecek.

"Hassas dönemlerde liderlik; Ortak bir gelecek için vizyon-Leadership in Fragile Tımes; Vision for a Shared Fğıyla 31 Ocak 4 Şubat tarihleri arasında The Waldorf-Astoria Oteli`nde düzenlecek yıllık toplantılara, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Avusturalya Başbakanı John Howard, Avusturya Devlet Başkanı Thomas Klestil, Rusya Federasyonu Başbakanı Mikhail M. Kasyanov, Polonya, Güney Afrika, Cezayir devlet başkanlarının da aralarında bulunduğu 30 devlet başkanı ve başbakan katılacak.

Toplantıya ayrıca 100 bakan, IMF, Dünya Ticaret Örgütü, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası Başkanları`nın da aralarında bulunduğu 300 uluslararası kuruluş yöneticisi, 200 bilimadamı, 56 din adamı 100 Sivil toplum örgütü ve çoğunluğu çokuluslu şirket yöneticisi olan 1100 işadamı katılacak.

11 EYLÜL SONRASI İLK BÜYÜK ORGANİZASYON

Dünya Ekonomik Forumu'nun Cenevre'de bulunan Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenleyen forumun başkan ve kurcusu Klaus Schwab, içinde bulunulan hassas dönemin üstesinden gelinebilmesi için, bu yıl tamamıyla yeni bir program hazırlanarak kapsamlı tartışma zemini oluşturulduduğunu belirtti.

Konuların 6 ana başlıkta toplandığını belirten Schwab, bunların "sürdürülebilir kalkınmanın restorasyonu, güvenliğin sağlanması, iş dünyasının güçlüklerinin yeniden tanımlanması, fakirliğin azaltılarak eşitliğin sağlanması, değerlerin paylaşılması ve farklılıklara saygı ile liderlik ve yönetimin gözden geçirilmesi" olduğunu belirtti.

Küresel bir programın hazırlanmasının, sadece hükümetler ya da işadamlarıyla olamayacağını, bunun için toplumun bütün kesimlerinin yakın işbirliğinin gerektiğini belirten Schwab, toplantının 11 Eylül'ün ardından yapılan ve her kesimi biraraya getiren ilk büyük organizasyon olduğuna dikkati çekti.

Forum'un New York ya da İsviçre`de olmasının önemli olmadığını, New York toplantısı için herkesin olağanüstü heyecanlı ve istekli olduğunu belirten Schwab, "bu yılki programda, küreselleşmeden hiç bahsedilmediğinin" sorulması üzerine, hiç bir zaman küreselleşmenin promosyonunu yapan bir kurum olmadıklarını, ancak küresellemenin, içinde bulunulan sürecin bir gerçeği olduğunu belirtti.

Forum'un Genel Direktörü ve Küresel Program Merkezi'nin Başkanı Jose Maria Figueres de, forumun yenilekleri arasında, önceden olduğu gibi paneller yerine work-shoplar düzenlenerek, dinleyicilerin aktif katılımının sağlanacağını belirtti.

AB'NİN GENİŞLEMESİ, ÖNCELİKLİ KONULAR ARASINDA

Bölgesel Stratejiler Merkezi Başkanı Frederic Sicre de, toplantılara lişkin bilgi verirken, Avrupa Konseyi Başkanı Javier Solana ile birlikte birçok AB yetkilisinin katılacağı toplantılarda Avrupa Birliğinin genişlemesi, Afrika'da bir kalkınma programı başlatılması gibi konulara özel yer verildiğini vurguladı.

Sicre, Suudi Arabistan'dan katılımın yüzde 50 arttığını, toplantıda petrolün fiyatlandırılmasına ilişkin bir work shop düzenleneceğini belirtti.

Sicre ayrıca, "İslamın modern toplumlardaki yeri, Batı'nın İslamla ilgili öğrenmesi gerekenler" gibi konuların da ele alınacağı tartışma platformlarının oluşturulmasına büyük önem verdiklerini söyledi.

Verilen bilgiye göre Arjantin'de yaşananlar ve çıkarılması gereken derslerin de ele alınacağı toplantıların düzenleneceği 5 günlük foruma, bu yıl 200 bilim adamı ile birlikte, Peter Gabriel, Bono gibi birçok sanatçı da katılacak.

Öte yandan The Waldorf-Astoria otelinde, çok önceden planlanan birdüğünün de toplantı süresince gerçekleşecek olması, Schwab'ın ekibi tarafından "ekonomi ve toplumun evliliğinin sembolü olacak" esprisinin yapılmasına neden oldu.

Forum yetkilileri, Türkiye'nin katılımının kendileri için önemli olduğunu belirtirken, 8 işadamının da New York toplantılarının konuğu olduğunu, isimlerin ise önümüzdeki günlerde belli olacağını belirttiler.
  


Yorumları Göster
Yorumları Gizle