GeriEkonomi Dünya borsalarının değeri 2.5 trilyon dolar arttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya borsalarının değeri 2.5 trilyon dolar arttı

Dünya borsalarının değeri 2.5 trilyon dolar arttı
refid:6902016 ilişkili resim dosyası

Dünyada hisse senedine olan ilgisinin artması borsaların piyasa değerini 27 Haziran'dan bu yana 2.5 trilyon artırdı.

İMKB son iki haftada en hızlı yükselen borsa, YTL ise dolar karşısında en fazla değerlenen para oldu.

Global piyasalarda devam eden likidite bolluğu ve artan risk alma iştahı tüm dünyada borsaları tam anlamıyla coşturdu. 27 Haziran'dan itibaren hisse senedi piyasalarında artan alımlar, dünyanın en büyük 42 borsasının değerinin iki hafta gibi kısa bir sürede 2.5 trilyon dolar artmasına neden oldu. Sözkonusu borsaların piyasa değerinde yılbaşından bu yana yaşanan artış ise 8.2 trilyon dolara ulaştı. Çok sayıda borsa rekor kırarak tarihinin en yüksek seviyelerine tırmanırken, 42 borsa arasında piyasa değeri en fazla artan 581 milyar dolarla New York Borsası oldu. Dünyanın en büyük borsası olan New York Borsası'nın 27 Haziran'da 16 trilyon 250 milyar dolar piyasa değeri cuma günü kapanış rakamına göre 16 trilyon 831 milyar dolara ulaştı. İkinci en yüksek değer artışı ise ABD'de ağırlıklı olarak teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq'da yaşandı. Nasdaq'ın piyasa değeri iki haftada 213.7 milyar dolar yükselerek 4 trilyon 387 milyar dolara çıktı.

En büyük borsalar sıralamasında ikinci sırada yer alan Londra Borsası'nın piyasa değeri ise 27 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında 167.54 milyar dolar arttı. Piyasa değeri en fazla artan borsalar listesinde gelişmiş ülke borsaların ağırlıkta olduğu dikkat çekerken, geçen yıla kadar Türkiye ile aynı kategoride değerlendirilen Brezilya borsası ilk 10 içerisinde yer aldı. Genel olarak tüm dünya borsalarında rallinin başladığı 27 Haziran tarihinden bu yana piyasa değeri azalan tek borsa ise Çin Borsası oldu.

EN HIZLI İMKB YÜKSELDİ

Son yıllarda uluslararası piyasalardaki düşüşlerden en fazla etkilenen İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ise son yaşanan global rallide en hızlı yükselen borsa oldu. 27 Haziran'da 45.161 puan seviyesinde bulunan İMKB, geçen süreçte yüzde 15,33 değer kazanarak 52.000 puanı aştı. İMKB'nin toplam piyasa değeri ise 27 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında 37.5 milyar dolar artarak 245.6 milyar dolara ulaştı. İMKB'nin özellikle geçen yıl ve bu yıl yaşanan global dalgalanmalardan en ağır yarayı alması ve diğer gelişmekte olan ülke borsalarına göre daha düşük bir performans göstermesinin son yükseliş dalgasından daha fazla yararlanmasına neden olduğu ifade ediliyor. Öte yandan iç piyasada seçimlerden yeniden tek parti iktidarının çıkacağı beklentilerinin yabancılara İMKB'de daha fazla risk aldırttığı söyleniyor.

Yurtdışı piyasalarda yaşanan son rallide yatırımcılarının yüzünü en fazla güldüren ikinci borsa ise Güney Kore Borsası oldu. Seul Borsası 27 Haziran tarihinden bu yana yüzde 13,06 değer kazanırken sözkonusu dönemde yüzde 11,41'lik değer artışıyla Tayland Borsası üçüncü sırada yer aldı. Tayland, Endonezya, Tayvan, Meksika, Brezilya en fazla yükselen borsalar sıralamasında yer alan diğer gelişmekte olan ülkeler olarak dikkat çekti.

DEĞER ARTIŞINDA YTL LİDER

Hisse senedi piyasalarında olduğu gibi uluslararası çalkantılarda en ağır darbeyi alan YTL ise global piyasalarda esen bahar rüzgarlarında en fazla değer kazanan para birimi oldu. Yabancı satışlarına bağlı olarak 27 Haziran'dan bu yana dolar karşısında yüzde 4,40 oranında değerlenen YTL'yi yüzde 4,37'lik değer artışıyla Brezilya para birimi real izledi. 27 Haziran-13 Temmmuz tarihleri arasında Türkiye'de 1,3230 YTL'den 1,27 YTL'nin altına inen dolar kuru Brezilya'da da son 7 yılın dibine geriledi.

Para biriminin değeri dolar karşısında artan ülkeler sıralamasında gelişmekte olan ülkelerin çoğunlukta olduğu görülüyor. Para biriminde en fazla değer artışı yaşanan ülkeler listesinde, Türkiye ve Brezilya'nın dışında Tayland, Polonya, Norveç, Şili ve Macaristan da yer aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle