GeriEkonomi Dünya borsaları Yunanistan’la sarsıldı, IMF ve Almanya frenledi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya borsaları Yunanistan’la sarsıldı, IMF ve Almanya frenledi

Dünya borsaları Yunanistan’la sarsıldı, IMF ve Almanya frenledi
refid:14562517 ilişkili resim dosyası

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standart&Poor’s’un Yunanistan ve Portekiz’in notunu düşürmesinin ardından küresel piyasalarda yaşanan karışıklık, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Almanya’nın Yunanistan’a yardım paketi konusundaki açıklamalarıyla biraz duruldu.

Dünya borsaları toparlanırken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın kaybı 0.49 ile sınırlı kaldı.
Asya borsaları düştü
S&P, salı günü piyasalar kapandıktan sonra gelen Yunanistan’ın uzun vadeli kredi notunu “BBB+”dan 3 kademe birden indirerek, ‘yatırım yapılamaz’ seviye olan BB’ye çektiğini açıklamasıyla birlikte küresel piyasalarda hisse senetleri ve emtia ve Euro değer kaybederken tahvillere olan talep arttı. İlk tepki Asya borsalarından geldi. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.6 düşerken, Hong Kong’da Hang Seng borsası yüzde 1.3 geriledi. Avustralya, Çin ve Hindistan’ın endekslerinde de yüzde 1’lik değer kayıpları yaşandı.
Avrupa ve Euro toparlandı
Avrupa borsaları da güne sert düşüşle başladı. İngiltere’de FTSE 100 Endeksi ve Almanya’da DAX Endeksi yaklaşık yüzde 0.5 düşüşle açılırken, Paris CAC 40 Endeksi’nde ise yüzde 1’e yaklaşan değer kaybı görüldü. Gün sonuna doğru kayıplar arttı ve yüzde 2’nin üzerinde düşüşler gerçekleşti. Ancak IMF Başkanı’nın Yunanistan’a yardım paketinin 3 yılda 100-120 milyar Euro büyüklüğe ulaşabileceği ve Almanya’nın yardım miktarının artacağı açıklamaları piyasalarda toparlanmayı beraberinde getirdi.
İMKB 57 bin puanda tutundu
Yardımla ilgili açıklamalar yapılmadan önce, MKB Ulusal 100 Endeks’i ise 57.310 puandan yüzde 1.5’in üzerinde kayıpla açılış yaptı. Ardından gelen satışlarla ilk seansta 56.867 puana kadar gerileyen borsa ilk seansı 57.231 puandan yüzde 1.6 kayıpla tamamladı. İkinci seansta gelen olumlu açıklamaların ardından toparlanma başladı ve gün sonunda yüzde 0.49 değer kaybıyla 57.933 puandan kapandı.

Dolar 1.52’den döndü

DÖVİZ piyasasında yurtdışına bağlı riskten kaçınma hareketi vardı. Uluslararası piyasalarda Euro’nun hızlı değer kaybı ve dolar karşısında 1.3141 seviyesi ile yılın en düşüğüne gerilemesi içeride de doları tetikledi. Bankalararası piyasada 1.49 TL düzeyinden açılış yapan dolar hızla 1.5171 TL’ye yükseldi. Ancak günün ikinci yarısında küresel piyasalardaki toparlanma ile birlikte Euro’nun da dolar karşısında yeniden 1.33 seviyelerine yükselmesiyle içeride dolarda 1.49 TL düzeyine geriledi. Dolar serbest piyasada 15030 TL’den kapanış yaptı.

Faizdeki yükseliş Merkez’le durdu

GÖSTERGE bono faizi yaşanan olumsuzluk karşısında dün açılışın hemen ardından hızla yükselişe geçti. Yüzde 9.50 seviyelerine kadar tırmanan bono faizine Merkez Bankası’nın repo fonlamasını artırması fren yaptı. Merkez Bankası çıkış stratejisi sonrası 500 milyon TL’ye çektiği günlük repo fonlamasını dün 1.5 milyar TL’ye yükseltti. Merkez Bankası’nın bu hareketi piyasalarda “Merkez ihtiyaç halinde fonlamayı sürdürecek” şeklinde algı yarattı. Sabah saatlerinde 2010’un yeni en yüksek seviyesi olan yüzde 9.41 olan gösterge bono bileşik faizi yüzde 9.25’e geriledi.

FED, ‘olumlu sinyal’ aldı, faize dokunmadı

ABD Merkez Bankası (FED), yüzde 0 ile 0,25 aralığındaki gösterge faiz oranını değiştirmeyerek ekonominin güçlendiği
yönünde daha güvenli bir tutum sergiledi. FED Açık Piyasa Komitesi (FOMC), iki gün süren toplantından sonra yaptığı açıklamada, yüzde 0-0.25 olan gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi. FED, 16 Aralık 2008 tarihinde yüzde 0 ile 0.25 aralığına çektiği gösterge faiz oranını, o tarihten bu yana değiştirmedi. Risklerin devam etmekle beraber ekonomik olumlu
sinyallerin faiz oranlarının değişmemesinde etkili olduğu belirtildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle