GeriEkonomi Dünya borsaları teker teker çöküyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  54
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya borsaları teker teker çöküyor

Dünya borsaları teker teker çöküyor
refid:10068457 ilişkili resim dosyası

Uluslararası piyasalardaki dalgalanma dev borsalara birer birer diz çöktürüyor.

İşte piyasalar böyle çöktü / Foto-Galeri

ABD'de borsalar yerle bir olurken, Japonya'da inanılmaz bir düşüş yaşandı. Rusya ve Endonezya borsaları kapatıldı, Avrupa'daki kayıplar yüzde 7'ye ulaştı.

ABD borsaları hızla yayılan kredi krizinin ekonomiyi resesyona sürüklediği endişeleriyle art arda beşinci günde de düşüşünü sürdürdü. Dow Jones yüzde 5.1 değer yitirirken endeks 9 bin 447 puana geriledi. Borsa son beş günde yüzde 12.7 değer yitirirken, Ekim 2003'ten bu yana en düşük seviyesini gördü.

Benzer şekilde S&P 500 de dün yüzde 5.74, Nasdaq yüzde 5.80 değer yitirdi.

Piyasada büyük tedirginlik

Rusya Borsası cumaya kadar kapalı

ASYA'DA İNANILMAZ DÜŞÜŞ

Ekonomik resesyon endişeleri Asya borsalarında tam bir kasırgaya dönüştü. Japon Nikkei endeksi tarihinin en büyük günlük düşüşlerinden birini kaydederek yüzde 10'a yakın değer yitirdi.

Hong Kong Borsası'ndaki kayıp yüzde 7'ye yaklaşırken, Endonezya'da borsa yüzde 10'un üzerinde gerileyince geçici olarak  kapatıldı.

RUSYA CUMAYA KADAR KAPALI

Rusya Borsasında açılıştan kısa bir süre sonra önemli düşüşler yaşanması üzerine MİCEX Endeksi cuma gününe kadar kapatıldı, RTS Endeksi bir saat durduruldu.

Rusya Borsasında açılıştan yarım saat içinde, Rusya'nın birçok ticaretinin yaşandığı MİCEX Endeksi yüzde 14 oranında değer kaybetmesi üzerine cuma gününe kadar işlem durduruldu.

RTS Endeksi yüzde 7 değer yitirmesi üzerine işlemlere bir saat ara verildi.

AVRUPA KRİZDEN KAÇAMIYOR

İngiltere'den yeni kurtarma paketi

Global krizi Avrupa borsalarını da vuruyor. İngiltere'nin açıkladığı önlemler paketinin de fayda etmediği izlenirken, endekslerdeki kayıp yüzde 7'yi buldu. 

Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda FTSE 100 Endeksi yüzde  4.5 Almanya'da borsanın temel göstergesi DAX Endeksi yüzde 5.4 Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 5.2 değer yitirdi. 

Madrid borsası yüzde 4,24, Brüksel borsası yüzde 7,02, Amsterdam borsası  yüzde 6,71 ve Zürih borsası da yüzde 4,19 değer kaybetti.

Stockholm borsası bugüne de açıldığı andan itibaren şu ana kadar bir saatlik süre içinde yüzde 7 oranında değer kaybetti. İsveç borsası ile birlikte, Oslo, Kopenhag ve Helsinki borsalarında da hisse senetlerinde düşme gözlendi. Hisse senetleri arasında düşmenin görüldüğü kağıtlar arasında banka hisseleri ilk başta geliyor. İsveç bankası Swedbank'ın hisselerinde bir saat içinde yüzde 10 oranında düşüş olurken, Ericksson hisselerinde yüzde 11, petrol şirketi Lundin Petroleum'un hissesinde yüzde 12,5 oranında düşüş gözlendi.

Norveç Oslo borsasında yüzde 9, Finlandiya Helsinki borsasında yüzde 5,6, Danimarka Kopenhag borsasında da bir saatlik zamanda yüzde yüzde 9 oranında düşüş oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle