Dünya Bankası'yla Doğrudan Gelir Desteği görüşmeleri

Hürriyet Haber
19.10.2003 - 12:12 | Son Güncelleme:

Doğrudan Gelir Desteği (DGD) Dünya Bankası ile yapılan görüşmelerde masaya yatırıldı. Görüşmelerde, ekonomi yönetimi DGD'nin diğer destek unsurları ile birleştirilerek oluşturulacak yeni bir destek sistemi içinde devamından yana tavır koydu.

Dünya Bankası uzmanları tarım desteğinin doğrudan gelir desteği ile devamını isterken, ekonomiyönetimi DGD'nin çiftçi kayıt sisteminin oluşturmasına temel teşkil etmesi için istendiğini bunun da büyük ölçüde oluşmaya başladığını hatırlatıyor.

2005 yılında sona erecek uygulama için Dünya Bankası çıkarılacak kanunla bunun devamının sağlanması görüşünü taşırken, ekonomi yönetimiDGD'nin diğer destek unsurları ile birleştirilerek oluşturulacak yeni bir destek sistemi içinde devamını savunuyor.

Destek unsurlarının çiftçi kayıt sistemine bağlı olarak yeniden tanımlanmasını isteyen ekonomi yönetimi, doğrudan gelir desteğinin ürün sigortası, alternatif ürünlerde telafi edici ödeme ve prim sistemi gibi unsurlardan oluşacak sistem içinde yer almasını talep ediyor.

Bunların ABD ve Avrupa Birliği'nde uygulanan destekler olduğu hatırlatılırken, Türkiye'nin sadece doğrudan gelir desteğine mahkum edilemeyeceği vurgulanıyor.
 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı