GeriEkonomi Dünya Bankası'ndan borç uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Bankası'ndan borç uyarısı

Türkiye ekonomisindeki en büyük sorunun yüksek enflasyon olduğunu belirten Dünya Bankası, yayınladığı Türkiye Raporu'nda, ‘‘İç ve dış borç ödemeleri bu yıl, kamu borçlanma yükümlülükleri açısından büyük engel teşkil edebilir’’ uyarısında bulundu.

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisinde en büyük sorunu ‘‘yüksek enflasyon’’ olarak nitelerken, iç ve dış borç ödemelerinin bu yıl, kamu borçlanma yükümlülükleri açısından büyük engel teşkil edebileceği uyarısında bulundu.

Banka, Türkiye'de geniş kapsamlı istikrar ve yapısal reform programına ihtiyaç olduğunu da vurgularken, bu programın inanılır olabilmesi için, ‘‘sosyal güvenlik ve tarım gibi, siyasi açıdan güç reformları da kapsaması gerektiğini’’ bildirdi.

Dünya Bankası tarafından yayımlanan Türkiye Raporu'nda, ülkede son 10 yılda yaşanan ekonomik gelişmelerin bir değerlendirilmesi yapıldı.

Raporda, Türkiye'nin enflasyon ve bütçe açığının önemli ölçüde indirilmesini öngören 1998 yılı bütçesine ilave olarak, geniş kapsamlı istikrar ve yapısal reform programı uygulanması gerektiği belirtildi.

SİYASİ ORTAM ZORLAŞTI

Türkiye'de 1980'li yılların sonlarından beri siyasi ortamın zorlaştığına dikkat çekilen raporda, ‘‘Türkiye'de kısa vadeli menfaatleri ön plana çıkaran zayıf koalisyon hükümetleri, dikkatlerini, uzun vadeli politikaların yürütülmesinden uzaklaştırma eğiliminde oldular’’ ifadesine yer verildi.

PERFORMANSTA DÜŞÜŞ

Rapora göre, Türkiye'de, 1980'li yıllarda ekonominin serbestleştirilmesi, büyümesi, kişi başına düşen milli gelirin yılda yüzde 2 oranında artmasına karşılık, bu oran son yıllarda orta gelirli ülkelerin gerisinde kaldı.

Türkiye'de yaşanan yüksek enflasyon ile reel faiz hadlerinin yatırımları durdurduğu, gelir dağılımındaki eşitsizlik ile yaratılan iş olanaklarının potansiyelin altında kalmasına neden olduğu ifade edilen raporda, bu durumun, Türkiye'nin sosyal kalkınma göstergelerinin, diğer ülkelerin gerisinde kalmasına neden olduğu ifade edildi.

Raporda, ‘‘Türkiye'de son yıllarda yaşanan bütçe zorlukları sosyal harcamaları sıkıştırırken, kapasite tahdidi bunların etkinliğini sınırlıyor’’ denildi.

TERS DÖNEN GÖSTERGELER

Bir ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelerin, siyasi ortamı ayna gibi aksettirdiği belirtilen raporda, Türkiye'de 1994 yılında yaşanan mali krizin ardından, bütçe ve dış ödemeler alanında yapılan ciddi düzenlemelerin, 1996 yılında önemli ölçüde tersine döndüğü kaydedildi.

Raporda, ‘‘Sosyal güvenlik sisteminde milli hasılanın yüzde 2'sine eşit kayıpların etkisiyle, bütçe açığı iki kat artarak, milli hasılanın yüzde 8'ne eşitlendi. Cari işlemler açığı iki kat artarak milli hasılanın yüzde 2'sine eşit hale gelirken, kısa vadeli sermaye akışları ile finansman sağlandı’’ görüşüne yer verildi.

Türkiye'de 1996 yılında yaşanan tüm mali dengesizlik ve siyasi belirsizliğe karşın, ekonomide yüzde 7 büyüme yaşandığını kaydedilen raporda, Türkiye'nin aynı yıl, eski SSCB cumhuriyetlerine olan ticaretinde hızlı bir gelişme görüldüğü, AB ile gümrük birliğine gittiği hatırlatıldı.Yorumları Göster
Yorumları Gizle