GeriEkonomi Dünya Bankası Türkiye'ye ‘şimdilik’ sınıfı atlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Bankası Türkiye'ye ‘şimdilik’ sınıfı atlattı

2000 yılında 3 bin dolar düzeylerinde olan kişi başına milli gelire göre yapılan değerlendirme sonrasında Türkiye‘nin 2001 verileriyle 2 bin 200 dolara inen kişxi başı milli geliri ile yeniden orta gelirli ülkeler sınıfına düşmesi bekleniyor.

Dünya Bankası‘nın ‘‘Ekonomilerin Sınıflandırılması’’ başlıklı çalışmasına göre, ülkelerin, gelir ve ekonomik yapılarına göre ‘‘düşük, orta, üst-orta ve yüksek’’ kategorize edildiği sınıflandırmada, Türkiye ‘‘Üst Orta’’ gelirli ülkeler düzeyine çıkarıldı.

Marmara ve Düzce depremlerinin etkisiyle, ekonominin zayıflaması nedeniyle, Türkiye, daha önce ‘‘orta’’ gelirli ülkeler düzeyine inmişti.

Çalışmaya göre, Türkiye‘nin kategorisinin yükseltilmesinde, ekonomide yeniden yapılanma ve ekonomik geleceğindeki olumlu beklentiler etkili oldu. Ayrıca, Türkiye‘nin, Avrupa ve Orta Asya bölgesinin ekonomisini etkileyen bir ekonomik güç olması da, bölgesel değerlendirmede belirleyici oldu.

Bankaya göre, Türkiye ‘‘ılımlı borçlu‘‘ ülkeler kategorisinde yer alıyor ve Türkiye‘nin borç yapısı ‘‘kritik‘‘ düzeyde bulunmuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle