GeriEkonomi Dünya Bankası: Türkiye bölgenin örnek ülkesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Bankası: Türkiye bölgenin örnek ülkesi

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chibber, ‘‘Türkiye, ekonomide çok cesur bir programı uygulamaya koydu. İlk sonuçlar da iyi. Hiçbir yerde görmediğim kadar ciddi adımlar atıldı. Türkiye, bölgesindeki birçok ülke için örnek olacak’’ dedi.

DÜNYA Bankası Türkiye Direktörü Ajay Chibber, Türkiye'nin ekonomide gösterdiği gelişme ile bölgesinde birçok ülkeye örnek olduğunu belirtti. Chibber, ‘‘Türkiye birçok ülke için bir idol niteliğindedir’’ dedi.

Dünya Bankası ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından düzenlenen ‘‘Türk Bankacılık Sektöründe Risk Yönetimi’’ konulu seminerin açılışında konuşan Chibber, hükümet yetkilileriyle geçen 8-9 aydır yoğun temaslar yaptıklarını ve Türkiye'nin gelişmelerini yakından izlediklerini söyledi.

Böylesine cesur bir programın Türkiye için gerekli olduğunu vurgulayan Chibber, ‘‘Beraberinde ekonomik, siyasi, uluslararası ve yurtiçi birtakım gelişmeleri de sürüklemekte ve aslında bu tarihi bir istikrar programıdır’’ diye konuştu.

CİDDİ ADIMLAR

Chibber, programın son derece ciddi şekilde başlatıldığı konusunda kendilerinin ve piyasaların benzer değerlendirmesi olduğunu vurgulayarak, ‘‘Benim hiçbir yerde görmediğim kadar ciddi adımlar atılmıştır. Bu kadar erken safhalarda gördüğümüz gibi reel faiz oranlarının bir anda düşmesi de programın güvenilirliğinin bir göstergesidir’’ dedi.

Hükümetin de artık tam anlamıyla buna başkoyduğunu dile getiren Chibber, şunları söyledi:

‘‘Ocak ayında ilan edilen enflasyon oranları beklentileri aşmıştır. Ancak aslına bakacak olursak, programın kapsamına ayrıntılarla değindiğimizde ne kadar ciddi bir başlangıç olduğunun farkına varabiliriz. Program son derece ciddi, sağlıklı, sağlam bir şekilde ilerletilecektir. Türk hükümeti şüphesiz, kapsamlı bir şekilde uluslararası ve yurtiçi borçlanma programlarında başarılı olmuştur. Kredi derecelendirme kuruluşları da Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip etmekte ve takdirle karşılamaktadır. Bu, Türkiye'nin kredi notuna da yansıyacaktır.’’

TÜRKİYE TIRMANACAK

Dünya Bankası olarak kendilerince bu paketin en hayati noktasının ekonominin büyümesi olduğunu anlatan Chibber, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘‘Bu programın başarısı Türk ekonomisinin büyümesiyle paraleldir. 2000 yılı sonlarında, önümüzdeki yıllarda da Türk ekonomisi tekrar tırmanışa geçecektir. Faizlerin inişi sadece Hazine'nin daha ucuz borçlanmasıyla kalmayacaktır. Bankaların faizleri de düşecektir.’’

Chibber, tarımsal reform, enerji sektörü ve bankacılık-finans sektörüne ilişkin yapısal çalışmaların da önem kazanacağını belirterek, ‘‘Türkiye'nin bankacılık sektöründeki reformları, kamu bankaları ele alınmadığı takdirde tamamlanamaz. Kamu bankaları sektörün ciddi bir boyutunu teşkil etmekte. Sektörde kuralları değiştirecekseniz kamu bankalarını da buna dahil etmek durumundasınız. Hükümet bu konuya da el atacağını beyan etti. Son derece önemli bir alan’’ dedi.

Chibber, Türkiye'nin uluslararası standartları elde etmeye aday olduğunu da vurgulayarak, konuşmasını şöyle tamamladı:

‘‘Türkiye'nin bu bölgedeki bankacılık faaliyetleri, standartları, bölgedeki lider konumunu daha da pekiştirecektir. Bir finans merkezi olarak bölgedeki komşu ülkeler için sadece bu sektörde değil, diğer alanlarda da lider olmaya devam edecektir.’’

IFC, bizi Avrupa bölgesine alıyor

DÜNYA Bankası'na bağlı Uluslararası Finans Kurumu'nda (IFC), yeniden yapılandırma çalışmaları devam ediyor. Bu çerçevede Türkiye, IFC'nin Ortadoğu-Kuzey Afrika bölgesinden çıkarılarak, Balkanlar-Orta Asya bölgesine dahil edilecek. Türkiye'nin, Orta Asya ve Balkanlar bölgesine dahil olmasında, bölge ülkeleriyle olan yakın ilişkileri ve bölgedeki etkinliğinin belirleyici olduğu belirtiliyor. Yeniden yapılanma çerçevesinde, Türkiye'nin, IFC'nin bölgesel merkezi olacağı ifade ediliyor. Dünya Bankası'nın Türk başkan yardımcısı Kemal Derviş'in sorumluluk alanı değiştiriliyor. Kuzey Afrika ve Ortadoğu'dan sorumlu olan Kemal Derviş, Mayıs ayından itibaren ‘‘Yoksulluğu Azaltma ve Ekonomik Yönetim Birimi Başkanı’’ olarak görev yapacak.

Özince: Gelişen

piyasalarda lideriz

TÜRKİYE Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince, Türkiye'nin, gelişen piyasalarda bir üst kategoriye sıçrama konusunda, en önde gelen aday konumunda bulunduğunu söyledi. Özince, bankacılık sektörünün son 20 yılda liberalleşme ve globalizasyon konusunda önemli adımlar attığını belirtti.

Özince, Türkiye'nin dünya rekabetinde kendine güvendiğini de vurgulayarak, ‘‘Biz gelişen piyasalar liginde 20 yılın öğretisiyle artık lider konumundayız’’ dedi.

Özince, İstanbul'a üç buçuk saatlik uçuş mesafesinde dünya nüfusunun yüzde 40'nın yaşadığını belirterek, ‘‘Türkiye'yi dünyanın merkezi olarak düşündüğümüzde çok büyük ticari potansiyeli vardır. Türkiye ticaretten anlayan ve tüketen bir ülkedir. Bütün Doğu Bloku ülkelerini üst üste koysanız Türkiye'nin tüketim potansiyeli kadar bir potansiyel yaratamazsınız’’ diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle