GeriEkonomi Dünya Bankası kredisi onaylandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Bankası kredisi onaylandı

Bakanlar Kurulu, Dünya Bankası'ndan mali sektör alanına destek olmak amacıyla 778 milyon 780 bin dolar tutarında kredi alınmasına ilişkin İkraz (ödünç verme) Anlaşmasını onayladı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, Türkiye ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında imzalanan stand-by düzenlemesi çerçevesinde yapılan programa, mali sektör alanında destek olmak amacıyla Dünya Bankası'ndan sağlanan 778 milyon 780 bin dolar tutarındaki Mali Sektör Uyum Kredisine ilişkin olarak Banka ile imzalanan İkraz Anlaşması ve ek mektupları onaylandı.

Kararda, Dünya Bankası ile yapılan İkraz anlaşmasının imza tarihinden geçerli olmak üzere onaylandığı belirtildi.

Dünya Bankası, İkraz anlaşması'nda öngörülen veya atıfta bulunan hükümler ve şartlar uyarınca Türkiye'ye 778 milyon 780 bin dolara eşit tutarda kredi verecek.

Bakanlar Kurulu kararı

Bakanlar Kurulu Kararı'nda şöyle denildi: "Banka'ca yeterli bulunacak kanıtlara dayanarak yapılacak ve ilgili anlaşmanın hükümlerinde bahsedilen görüş alış verişinden sonra Dünya Bankası'nca uygun bulunmadıkça İkraz Hesabı'ndan çekilen ikraz tutarı 392 milyon dolar 778 bin 900 dolara ulaştıktan sonra İkraz Hesabından hiçbir çekişde bulunamayacak."

Kararda, Dünya Bankası tarafından yeterli bulunacak kanıtlar, Türkiye tarafından programın uygulanmasında yeterli ilerlemenin kaydedilmesi, Dünya Bankası ile mutabık kalınan göstergeleri esas alarak ölçülmek üzere Türkiye'nin makro ekonomik programının yeterli bulunması, bu anlaşmada tanımlanan önlemlerin alınmış olması olarak sıralandı.

Görüş alışverişinden sonra Dünya Bankası'nın alınan önlemleri yeterli görmemesi halinde Türkiye'yi uyarabileceği, bu uyarıdan sonraki 90 gün içinde gerekli önlemlerin almaması halinde Banka, bildirimde bulanarak İkraz'ın kullanılmayan kısmı veya kısmının bir bölümünü iptal edebilecek.

Anlaşmanın kapanış tarihi

İkraz'ın kapanış tarihi 31 Mart 2002 veya Dünya Bankası tarafından belirlenecek daha geç bir tarih olacak.

Türkiye, İkraz'ın kullanılmamış anapara bakiyesi üzerinden Dünya Bankası'na yıllık olarak yüzde 0.75 oranında taahhüt ücreti ödeyecek.

Türkiye , zaman zaman İkraz'dan çekilmiş ve geri ödenmemiş anapara tutarı üzerinden her faiz dönemi için LİBOR taban oranı artı LİBOR toplam aralığına eşit bir faiz ödeyecek. (aa)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle