GeriEkonomi Dünya Bankası kolları kamu bankalarında sıvadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Bankası kolları kamu bankalarında sıvadı

MALİ Sektör Uyum Kredisi için Türkiye'ye gelen Dünya Bankası heyeti, üç kamu bankasıyla ilgili özelleştirme veya özerkleştirme stratejisinin bir ay içinde hükümetçe belirlenerek, kendilerine iletilmesi talebinde bulundu. İki hafta Türkiye'de kalacak olan Dünya Bankası heyeti, küçük gruplara ayrılarak temaslara başladı. Bir grup, Ziraat Bankası, Emlakbank ve Halkbank yöneticileriyle görüşüyor.

Yetkililer, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Üst Kurulu'nun oluşturulması dışında, Dünya Bankası'ndan sağlanacak 750 milyon dolarlık mali sektör kredisinin gerektirdiği bütün düzenlemelerin yapıldığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptılar: ‘‘Bu programın en önemli unsuru, yasal düzenleme ve solvabilitesini yitirmiş bankalaların Fon'a devredilmesiydi. Bu iki önemli operasyon da yapıldı. Üst Kurul konusunda da siyasi otorite kendisini (31 Mart'a kadar) diye bir süreyle sınırladı. Geriye, niyet mektubunda da yer alan kamu bankaları kaldı.’’

Kamu bankalarının özelleştirilmesi veya özerkleştirilmesi konusundaki siyasi kararın, en geç bir ay içinde alınması gerektiğini belirten yetkililer, ‘‘Strateji belirlendikten sonra, her kamu bankası uygulamayı kendisi yapacak’’ dediler. Üç kamu bankasından, yeniden yapılanma doğrultusunda plan hazırlayan tek banka olan Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü dışındaki iki bankanın henüz tamamlanmış böyle bir hazırlığı bulunmuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle