GeriEkonomi Dünya Bankası Başkanı'nın köylüyle ‘yardım’ pazarlığı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Bankası Başkanı'nın köylüyle ‘yardım’ pazarlığı

Wolfensohn, Malatya'da köylülerle neler konuştu?


DÜNYA Bankası Başkanı James Wolfensohn, dün Malatya'nın Yaygın Beldesi'nde destek verdikleri projeleri yerinde görmek için incelemelerde bulundu. Wolfensohn, ‘‘Projeden memnun musunuz?’’ deyince, ‘‘Yardımın devamını istiyoruz’’ yanıtını aldı.

DÜNYA Bankası Başkanı James Wolfensohn, Malatya'nın Yaygın Beldesi'nde finanse ettikleri ‘‘Doğu Anadolu Havza Geliştirme’’ çalışmalarını inceledi. Karşılama ve ağırlamadan etkilenen Wolfensohn, ‘‘Bu benim Türkiye'de geçirdiğim en güzel an. Burada sadece bir katılım değil, dostluk görüyorum’’ dedi.

Wolfensohn, dün sabah gittiği Malatya'da yarım gün geçirdi. Wolfensohn, destekledikleri projenin merkezi olan Yaygın Beldesi'nde kendisine sıcak karşılama yapan köylülerle sohbet etti.

Wolfensohn, köylülere ‘‘Tarımsal ürün olarak pazara ne götürdükleri, ne ile götürdükleri, zirai kredi kullanan olup olmadığı, gübreyi Tarım Kredi Kooperatifleri mi yoksa Ziraat Bankası kredisiyle mi sağladıklarını’’ da sordu. Wolfensohn, köylülerin kullandıkları kredinin faizleri konusu üzerinde de durdu. Banka tarım kredi faizlerinin yüzde 47 olduğunu söyleyen köylüler, faiz oranlarının yüksekliğinden şikayet ettiler.

KARŞILIKLI HEDİYELER

Yaygın Beldesi'nde öğle yemeği yiyen James Wolfensohn, daha çok salata ve içli köfte yedi. Yemekten sonra Wolfensohn'a yörede proje kapsamında üretilen baldan ikram edildi. Wolfensohn, Yaygın Belediyesi'ne bir fax cihazı hediye etti. Yaygın Belediye Başkanı İrfan Karataş da Wolfensohn'a kayısı, yöreye ait kilim, halı ve mermerden yapılan isimlik hediye etti.

TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Wolfensohn, daha sonra projede emeği geçenlere teşkkür ederek şöyle konuştu:

‘‘Bu benim Türkiye'de geçirdiğim en güzel an. Çünkü burada sadece bir katılım görmüyorum. Burada bir dostluk görüyorum. Bu projede hepinize tek tek çok büyük saygımız var. Bunun ne kadar olduğunu hayal bile edemezsiniz. Çünkü biz bir takım fikir ve yöntemlerle geliyoruz. Ama bunu uygulayan sizsiniz. Bunun benzeri bir proje, beş bin kilometre uzaklıktaki Çin'de bulunuyor. Bu projeyi de yerinde gördüm, ziyaret ettim. Coğrafya hemen hemen aynıydı. Orada Türkler değil, Çinliler vardı. Önemli olan şudur. Biraraya geldiler, tek vücut oldular. Bu güzel şeyi, toplum olarak ortaya çıkardılar. Sıcak karşılamanızdan dolayı teşekkür ederim.’’

Kırk yıllık dost gibi öpüp karşıladılar

JAMES Wolfensohn, Malatya’da köylülerin içten karşılamasından memnun oldu. Köylülerden bazıları kırk yıllık dost gibi sarılıp Wolfensohn’u öptü. Wolfensohn, köylülere tek tek kaç çocuklarının olduğunu sordu. Bir köylünün, ‘‘6 çocuğum var. 3'ü kız 3'ü erkek’’ demesi üzerine, çocukların eğitim durumunu öğrenmek istedi. Yanlızca erkek çocukların okula gönderildiğini öğrenen Wolfensohn, ‘‘Neden kız çocuklarını okula göndermiyorsunuz?’’ diye sordu. Köylüler ise, lise ve dengi okulların köylerinde olmaması nedeniyle, kız çocuklarını Malatya'ya göndermediklerini söylediler.

759.6 milyon dolar için imzalar atıldı

DÜNYA Bankası'ndan sağlanacak 759.6 milyon dolarlık Ekonomik Reform Kredisi'ne (ERL) ilişkin anlaşma, dün Sheraton Oteli'nde imzalandı. Anlaşmaya Türkiye adına Devlet Bakanı Recep Önal, Dünya Bankası adına da Başkan James Wolfensohn imza koydular.

Dünya Bankası tarafından iki dilim halinde kullandırılacak kredinin 384.6 milyon ABD Doları tutarındaki ilk dilimi, İkraz Anlaşması'nın yürürlüğe girmesine müteakip, 2000 yılı Haziran ayının ilk yarısında kullanılacak. 5 yılı geri ödemesiz olmak üzere 15 yıl vadeli olan ERL kredisi ile kamu harcama reformunu da içeren makroekonomik program, sosyal güvenlik reformu, tarım reformu, telekomünikasyon reformu, enerji sektörü reformu ve özelleştirme programı desteklenecek.

Testereyle dondurma kestiler

JAMES Wolfensohn, Kahramanmaraşlı Addullah Usta'nın dondurma şovunu ilgiyle izledi. 20 kiloluk dondurmayı ağaç testeresi ile kesen Adullah ustayı izleyen Wolfensohn, dondurmanın da tadına baktı.

Wolfensohn: Reformları tam yapın, örnek olun

DÜNYA Bankası Başkanı James D. Wolfensohn, Türkiye'de Hükümet ve Parlamento'nun, reformların bilincinde olduğunu gördüğünü söyledi. Wolfensohn, yapısal reformların tam olarak uygulanması durumunda, Türkiye'nin örnek ülke haline geleceğini de vurguladı.

İstanbul ve Ankara'da başarılı görüşmeler yaptığını ifade eden Wolfensohn, şöyle konuştu:

‘‘Türkiye'nin ekonomik hedeflerine ulaşabileceğini gördüm. İstanbul ve Ankarada yaptığım temaslar sonucu, özellikle Parlemento ve Başbakan Bülent Ecevit ile yaptığım görüşmeden sonra, Türkiyenin, ekonomik hedeflerine ulaşabilecek gerekli desteğe sahip olabileceğini gördüm.’’

Wolfensohn, Türkiyenin çok büyük bir ekonomik potansiyeli bulunduğunu belirtirken, özellikle bu ekonomik programdaki süreç içerisinde yapısal reformların, istikrarlı şekilde tam olarak uygulanması durumunda, Türkiye'nin örnek ülke haline geleceğini kaydetti.

110 milyon dolarlık geliştirme projesi

1992 yılında projelendirilen ve 1993 yılında başlanılan ‘‘Doğu Anadolu Havza Geliştirme Projesi’’ 3 ili kapsıyor. Orman Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Köy Hizmetleri tarafından ortak geliştirilen proje ile, erozyonun önlenmesi, ağaçlandırma, yeni tarımsal alanların yaratılması, yüksek kalitede tohum sağlanması ve bazı köylerin birleştirilmesi ile su havzalarının daha verimli kullanılması amaçlanıyor. Malatya, Adıyaman ve Elazığ illerini kapsayan bu projenin ilk etabı 2001 yılının başında tamamlanacak. Toplam 110 milyon dolara mal olacak olan Havza geliştirme projesi için, Dünya Bankası 77 milyon dolar kredi sağladı. Projenin 2'nci kısmında ise, bazı köylerin merkez seçilerek bir araya toplanması çalışmaları yapılacak. Projenin tamamının 2003 yılında bitirilmesi hedefleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle