GeriEkonomi Dünya Bankası: 20 milyon yoksulunuz en büyük sorun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünya Bankası: 20 milyon yoksulunuz en büyük sorun

Dünya Bankası Türkiye Temscilcisi Andrew Vorkink, Türkiye’de güçlü bir iş ortamının oluşturulmasının gerekliliğini anlatırken, zorluklardan birinin de zengin-yoksul arasındaki uçurum olduğunu belirtti.

‘Türkiye nüfusunun yüzde 27’si, yani 20 milyon kişi yoksulluk sınırının altında’ diyen Vorkink, o nedenle okul, hastane gibi yatırımlara büyük önem verdiklerini kaydetti. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Dünya Bankası Türkiye Temsilciliği ve Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) ‘Türkiye’de Dünya Bankası Grubu: Türk Şirketleri İçin İş İmkanları Semineri’nde konuşan Vorkink, Türkiye’ye verdikleri önemi anlatıp bir de durum tespiti yaptı.

YÜZDE 27 ÇİZGİNİN ALTINDA:

Türkiye’nin zorluklarını sıralarken zenginlik ve yoksulluk arasındaki uçuruma da dikkat çeken Vorkink, bu konuda şunları söyledi: ‘Türkiye’nin oldukça önemli bir farklılığı olduğunu, yani zenginler ve yoksulların arasında çok önemli bir fark olduğunu biliyoruz. Türk nüfusunun yüzde 27’si yoksulluk çizgisinin altında. Bu günde 2 dolar 15 sent olarak hesaplanıyor. Yüzde 27, yani 20 milyon kişi Türkiye’de yoksulluk çizgisinin altında. Bu nedenle Dünya Bankası okul reformuna, hastanelere, sağlığa çok önem veriyor.’

2 MİLYAR DOLAR YETERSİZ:

Doğrudan yabancı yatırımların yetersizliğine de dikkat çeken Vorking şöyle konuştu: ‘300 milyar dolarlık bir ekonomi var Türkiye’de. Yabancı yatırımlar geçen yıl 2 milyar dolar oldu ama bunun yarısı emlak alımı, bunun da niye alındığını bilemiyoruz. Ben Türkiye’nin Hırvatistan ve Romanya’nın ilerisinde olduğunu düşünüyorum ama buna AB karar verecek’ dedi.

HÁLÁ RİSKLER VAR:

Türkiye’nin son yıllarda büyük aşamalar kaydettiğini belirten Vorkink, ‘Ancak hálá riskler var. Mesela cari açıkla ilgili konuya dikkat edilmesi lazım’ diye konuştu.

KAYITDIŞI BÜYÜK SORUN:

Çalışanların yüzde 53’ünün kayıt dışı ekonomide yer aldığını kaydeden Vorkink, ‘Kayıtdışı büyük para kaybına neden oluyor. Bu kısırdöngünün bozulması lazım’ dedi.

Görüntü olumlu diye ‘iş tamam’ sanmayın

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Dünya Bankası ve IFC ile birlikte yapılan toplantıda, son 3 yıl içinde çok önemli başarılar elde edildiğini, politik ve ekonomik istikrarın sağlandığını, enflasyonla mücadelenin iyi gittiğini söylerken, kötü giden alanın ise dış ticaret açığı olduğunu vurguladı. Sabancı, ‘Bu olumlu portre, işin tamamlandığı anlamına gelmez. Göstergelerdeki iyileşme ve yüksek büyüme, 2005’de daha düşük enflasyon gene de uygulamada daha dikkatli bir ayarlama gerektiriyor’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle