GeriEkonomi Duisenberg: Euro ekonomik büyüme sağlayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Duisenberg: Euro ekonomik büyüme sağlayacak

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Wim Duisenberg, 1 Ocak 2002 tarihinden itibaren 12 Avrupa ülkesinde yeni para birimi Euro`nun yürürlüğe girmesi ile birlikte her yıl yüzde 1 oranında daha fazla ekonomik büyüme sağlanacağını söyledi.

Duisenberg, bugün Frankfurt`ta düzenlediği basın toplantısında, ``Euro, var olduğu 3 yıldan bu yana, fiyat istikrarı ve piyasalarda saydamlık sağladığını ve sınırların ötesinde ticareti mümkün kıldığını göstermiştir`` dedi.

Uluslararası ticaretin Euro sayesinde basitleştirilmesi ile ekonomik büyümenin artacağını savunan Duisenberg, ``Gelecek yıl için yüzde 1 oranında daha fazla ekonomik büyüme sağlanabilir. Bu oran yüzde 0,5`de bile kalsa bu harika bir şey olur`` dedi.

Söz konusu Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşların Euro`ya alışmak için gelecek aylarda fazla harcama yapmayacakları şeklindeki endişelerin de yersiz olduğunu belirten Duisenberg, Euro`nun Amerikan Doları karşısında da güçleneceği sözünü verdi.

Duisenberg, ``Ben bankacı olarak mücadele etmesini öğrendim. Öte yandan, Avrupa`daki fiyat artışlarını yüzde 2`ye düşürme hedefimize ulaştık`` diye konuştu.

Euro, yarın Almanya`da da markın yerine yürürlüğe girecek, ancak vatandaşlar Şubat ayı sonuna kadar markla alış veriş yapabilecekler. Vatandaşlar para üstünü hep Euro cinsinden alacaklar.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle