GeriEkonomi Dubai'de müteahhitlerin alacakları gecikecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dubai'de müteahhitlerin alacakları gecikecek

Dubai'de müteahhitlerin alacakları gecikecek
refid:13081177 ilişkili resim dosyası

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Katar İş Konseyi Başkanı Emin Sazak, bölgede iş yapan müteahhitlerin ödemelerinin gecikeceğini kaydetti.

DEİK/Türk-Katar İş Konseyi Başkanı Emin Sazak, Dubai'de müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren firmaların yaptığı işlerden dolayı alacaklarının biraz daha gecikmeli olarak ödeneceği şeklinde bir problemin ortaya çıktığını belirterek, “Kurum, bankalara borçlarını geç ödeyeceğini söylüyorsa, herhalde iş birliği yaptıklarına, müteahhit firmalarına ödemelerini geciktirecektir” dedi.

Dubai zor durumda  / Foto-Galeri 

Dubai'nin dev projesi Palmiye Adası / Foto-Galeri

Sadece bir kaç Türk firmasının Dubai'de yatırım yapmak için bir girişimde bulunduğunu ancak krizle beraber bunları da geri çektiğini bildiğini ifade eden Sazak, orada faaliyet gösterenlerin neredeyse tamamının inşaat sektöründe müteahhitlik yaptığını dile getirdi.

Sazak, Dubai'den hızlı bir toparlanma beklemediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Türk müteahhitlerin projeleri devam ediyorsa paralarını gecikmeli alırlar. Başlamamışsa büyük ihtimalle bir müddet daha başlamaz. 2010 yılının sonuna kadar Dubai'nin hızlı bir toparlanış göstereceğini düşünmüyorum. Global kriz çıktığından beri Dubai piyasası sıkıntılıydı. Bunu bütün müteahhitler de biliyordu. 1-1,5 yıldır da her müteahhit alacaklarıyla ilgili girişimleri yürütüyor. İş konseyinin burada müteahhitlerin kendi yaptıklarından daha fazla bir yaptırım gücü yok.”

NUROL PROJELERİNİ DURDURDU

Öte yandan Nurol İnşaat ve Ticaret CEO'su Bülent Erdoğan da, Dubai'de inşaatlarını sürdürdükleri 3 ayrı projenin alamadıkları hakedişler sebebiyle 6 ay öncesinden durdurulduğunu söyledi.

Abu Dabi'de devam eden 6 projelerinin daha olduğunu belirten Erdoğan,  burada herhangi bir sorun olmadığını, gerçekleştirdikleri taahhütlerin hakedişlerini alabildiklerini ifade etti. Erdoğan, Dubai'deki alacaklarını da almaya çalıştıklarını dile getirerek,  şöyle konuştu:

“Alacaklarımızı almak için girişimlerimiz sürüyor. Biliyorsunuz 60  milyar gibi bir borçları var. Bunu bir plan çerçevesinde ödemeye çalışıyorlar.  Bunun bir an önce ödenmesi bizim lehimize. Tabii ki kolay değil bu borcun  altından kalkmak. Ama biz de bu konuda gayret ederek almaya çalışıyoruz.

Biz Dubai'de iş alırsak iş yapıyorduk. Özkaynaklarımızdan bir yatırımımız  olmadı. Tamamen taahhüt sektöründe aldığımız işleri yapıyorduk. Aylık hakedişler,  yapılan işler ödeniyordu. Bunlar gecikti, birikti. Birikince de ödenmeyince de  şirketin sıkıntıya girdiği ortaya çıktı. Son 6-7 aydır ödenmez hale gelince işler  durdu. Bu projeler hep yatırım projeleriydi. Şirketler o projeler için çeşitli  fonlardan kredi kullanıyorlardı. Projelerin kendi karlılığı oranında krediler  alıyorlardı. Biz taahhüt işi yaptığımız için yaptığımız işlerin karşılığını  almayı istiyoruz. Şu anda sadece hakedişlerimizi almayı istiyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle