GeriEkonomi Dubai World, borç erteleme istedi Beckham ve Brad Pitt’i de vurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dubai World, borç erteleme istedi Beckham ve Brad Pitt’i de vurdu

Dubai World, borç erteleme istedi Beckham ve Brad Pitt’i de vurdu
refid:13053456 ilişkili resim dosyası

Ekonomisi yabancı sermaye ve dev emlak projeleriyle hızla büyüyen Dubai’de hükümetin sahibi olduğu yatırım şirketinin borç verenlerinden, borç geri ödemelerini 6 ay ertelemesini talep ettiği açıklandı.

Dubai’nin hızla kalkınmasının arkasındaki itici güç olan Dubai World’un 59 milyar dolarlık borcununun 5.9 milyar dolarlık bölümünü aralık ayında ödemesi gerekirken geri ödemeyi 2010 mayıs ayına ertelemek istedi. Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi özerk emirlikten biri olan Dubai, altı yıllık hızlı kalkınmanın ardından geçen yılın ikinci yarısından itibaren ekonomisinde daralma görmeye başladı. Küresel kriz ve ekonomik durgunluktan çok olumsuz etkilenen Dubai’de emlak fiyatları da hızla düşüşe geçti.

Palmiye adası zorda

Dubai hükümetinden yapılan açıklamada, borç geri ödemelerinde erteleme talebinin, Dubai World’ün yan kuruluşu olan emlak şirketi Nakheel için de geçerli olduğu belirtildi. Palmiye biçimli “Palm Jumeirah” isimli yapay adanın inşaasından sorumlu Nakheel emlak şirketinin finansal sorunları, adanın tamamlanması konusunda endişe yarattığı belirlendi. Ülkede yatırımları bulunan ve yapay ada Palm Jumeriah’ta villa aldıkları bilinen David Beckham ve Brad Pitt’in de bu durumdan etkilendiği bildirildi.

Güven sarsıcı olabilir

Uzmanlar küresel ekonominin toparlandığına dair sinyallerin alındığı bugünlerde gelen borç erteleme isteğinin, güven krizi yaratarak daha büyük kayıplara yol açabileceğine dikkat çekti. SICO Yatırım Bankası’ndan uzman Şakil Sarvar, “Bu şoke edici bir durum. Çünkü son birkaç aydır gelen haberler, Dubai’nin büyük olasılıkla borç taahütlerini karşılayacağı yönün- deydi” dedi.

Abu Dabi’den yardım isteyebilir

UZMANLAR Dubai’nin 85 milyar dolarlık dış borcunu ödemesi konusunda soru işaretleri oluştuğunu belirtirken emirliğin yabancı sermaye ve dev inşaat projelerine dayanan gösterişli büyüme modelinin bedelini ödediğini söylüyor. Deutsche Bank’tan yapılan açıklamada, Dubai’nin 4.3 milyar dolarlık borcunu gelecek ay ve 4.9 milyar dolarlık borcunu ise 2010 yılının ilk çeyreğinde ödemesi gerektiği belirtildi. Dubai’nin durumunu düzeltmek için ekonomik anlamda daha muhafazakâr bir tutum benimseyen Abu Dabi’den yardım isteyebileceği kaydedildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle