GeriEkonomi Dubai ile Mısır Türklerin gözdesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dubai ile Mısır Türklerin gözdesi

Mısır ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kenti, yurtdışına çıkan Türklerin yeni gözdeleri haline geldi. Turizmciler Mısır’a giden Türk turist sayısının yüzde 88, Dubai’ye gidenlerin ise yüzde 66 arttığını belirttiler.

MISIR ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) Dubai, Türk turistlerin uğrak noktası oldu. 2003 yılında Mısır’a giden turist sayısı yüzde 88, Dubai’ye giden turist sayısı ise yüzde 66 artış gösterdi.

Starwood Hotels&Resort Afrika ve Orta Doğu Satış ve Pazarlama Direktörü Jirayr Kececiyan, yeni turizm konjonktüründe Mısır ve Dubai’nin yeni noktalar haline geldiğini belirterek, bayramlarda ve yılbaşında Türk turistlerin Mısır ve Dubai’yi tercih ettiğini söyledi.

Mısır’ın eğlence, Dubai’nin ise ticaret turizmi için tercih edildiğini dile getiren Kececiyan, 2004 yılı içinde bu merkezlere giden Türk turist sayısında artış beklediklerini kaydetti. Dubai’nin turizmde geliştirdiği projelerle ilgi çektiğini belirten Kececiyan, ‘Dubai ticaret projeleri ile kendisini farklılaştırıyor. BAE’nin başkenti Abu Dabi’nin yeni turizm merkezi olması için çalışılıyor. Özellikle kongre turizmi alanında yeni bir merkez’ dedi.

TURİZM POLİTİKASI

Kececiyan, Mısır ve BAE’de turizmin devlet politikası olarak kabul edildiğini dile getirerek, bu ülkelerin turizmi devlet politikası haline getirdiklerini, terorist eylemlere karşın bu ülkelere olan ilginin azalmadığını kaydetti.

Küresel terör eylemlerine karşın, 2004 yılında bütün dünyada turizmin hareket kazanacağını ifade eden Kececiyan, ‘Turizmi artık terör olayları çok fazla etkilemiyor. Terör saldırılarınının şokunu insanların atlatma süresi çok kısaldı. Korkarak tatil planlarını ertelememeye başladılar. Dünyada güvenli yer diye bir kavram kalmadı zaten’ diye konuştu. Türkiye’nin turizmde çok ilerlediğini ve servis kalitesi açısından Avrupa düzeyinde olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle