GeriEkonomi DSP'liler vergide direndi ekonomik paket ertelendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DSP'liler vergide direndi ekonomik paket ertelendi

Başbakan Bülent Ecevit'in hafta içinde, ‘‘Cuma günü (dün) Bakanlar Kurulu'nda ekonomik paketi görüşeceğiz’’ demesine karşın, dün paket Bakanlar Kurulu'nun gündemine alınmadı. Bazı DSP'li bakanların, ‘‘Vergiden salam dilimi politikasıyla taviz vermeyelim’’ itirazları üzerine paket ertelendi.

Vergi Yasası'nda yapılması düşünülen değişiklikler, dün toplanan Bakanlar Kurulu öncesinde, DSP'li bakanların vetosuna uğradı. DSP'li kabine üyeleri, vergi yasası değişikliklerine ‘imza koymayacaklarını’ parti yönetimine iletince, değişiklik hazırlıkları dünkü Bakanlar Kurulu'nda görüşülemedi.

Üzerinde değişiklik yapılması istenen yasanın DSP'li Zekeriya Temizel'in Maliye Bakanlığı döneminde çıkarıldığını hatırlatan DSP'liler, ‘‘Eğer mutlaka bir değişiklik yapılacaksa, önce Meclis grubumuzda izah edilmesi lazım. Bilgilendirme toplantısına, halen DSP üyeliği süren Maliye eski Bakanı Zekeriya Temizel de katılmalı’’ dediler. DSP'li bakanlar, Vergi Yasası değişiklikleri konusunda şu değerlendirmeyi yaptılar:

‘‘Vergi en önemli gelir kaynağıdır ve vergi yasası bir bütündür. (Salam dilimi) politikasıyla tavizler koparılırsa, Hazine çöker. Geçmişte de benzer şeyler yapılmak istendi. Bazı çevreler ANAP'ı kullanarak eski düzeni geri getirmek istiyorlar. Dikkatli bakılırsa, geçici vergi dışında, hiçbir madde uygulamada değil.’’

TARIM REFORMU

Başbakan Ecevit başkanlığında toplanan ve üç buçuk saat süren Bakanlar Kurulu'nda ise 2000 yılı sorununun yanısıra şunlar görüşüldü:

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu ise fındık alım kampanyası başlamadan önce fındık üretimi ve pazarlaması ile ilgili bilgi sundu. Tarımın genel sorunları, tarım üretimi, tarım planlamasına yönelik çalışma yapılması için, Tanrıkulu başkanlığında komisyon kuruldu.

TAŞKÖMÜRÜ HAVZALARI

Maliye Bakanı Sümer Oral'ın Zonguldak Taşkömürü havzasındaki hazineye ait taşınmazlarla ilgili devlet-vatandaş uyuşmazlığını gidermek için hazırladığı yasa taslağı da görüşüldü. 55. Hükümet döneminde hazırlanarak TBMM'ye sevkedilen, ancak görüşülemeden kadük olan yasa taslağı kamu mülkiyeti ve Türkiye Taş Kömürü (TTK) açısından herhangi bir sakınca yaratmayacağı, ancak zilliyetlik yoluyla mülkiyet edinme ve tespiti yolunun açılmasında yeni düzenlemeye gidilmesini öngörüyor. Tasarının böylece bu alanda karşılaşılan uyuşmazlıkların azaltılması ve bu alanda önemli bir tasarı olacağı kaydediliyor.

Toplantıda Devlet Bakanı Hasan Gemici de, Aile Araştırma Kurumu ile Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nün teşkilat yasalarının bulunmayışının ortaya çıkardığı sakıncalara ilişkin bilgi verdi. Sakıncaların kaldırılması amacıyla imzaya açılarak TBMM'ye sevki kararlaştırılan Bakanlar Kurulu her iki tasarının da TBMM'de öncelikle görüşülmesini benimsedi.

Kültür Bakanı İstemihan Talay ise Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören yasa taslağı hakkında bilgi verdi. ANKARA

Güvenen: 2000 zararımız 11 milyar doları bulur

DPT Müsteşarı Orhan Güvenen'in Bakanlar Kurulu'ndaki bilgisayar ve elektronik sistemlerde 2000 yılında yaşanacak problemleri anlattığı brifingi hayli ilginç diyaloglara sahne oldu. Güvenen, gerekli önlemler alınmadığı takdirde 8.92 ile 11.04 milyar dolarlık mali zarara uğranılacağına dikkat çekerken, yatırım için 50 trilyon liraya ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Maliye Bakanı Sümer Oral'dan, ‘‘Siz bilgisayarlarla uğraşıyorsunuz. Ben size 5 trilyon lira vereyim yeter. Bilgisayarlar onu nasıl harcayacağınızı düzenler’’ yanıtını aldı. Güvenen, 3 Ocak 2000 yılının resmi tatil olmasını isteyince de, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'ndan, ‘‘Güneydoğudaki okullarda zaten bilgisayarım yok. Neden tatil edeyim’’ yanıtı geldi. Gülümsemelere neden olan yanıtlar Güvenen'in brifingini etkilemedi.

Güvenen, kurum ve kuruluşların yüzde 84.6'sının beklenmedik durum planlarının olmadığını belirterek, kamu kuruluşlarının yapacakları yatırım, cari ve transfer türünden harcamalar için gerekli hazırlıklarını süratle tamamlamalarını istedi. Tüm kuruluşların 2000 yılına uyum çalışmalarında hazır olacakları tarihi 31 Ekim'i geçmemek kaydıyla 15 Ağustos'a kadar açıklamaları gerektiğini belirtti. Bakanlar Kurulu ise sanal felakete yol açılmaması için yapılan çalışmaların hızlandırılmasına karar verdi. Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel gazetecilere yaptığı açıklamada, durumun denetim altında olduğunu söyledi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle