DSP: AKP Türkiye'yi borç batağına soktu

ANKA
22.02.2006 - 09:33 | Son Güncelleme:

DSP tarafından hazırlanan Borç Raporu’nda Türkiye’nin "Devletiyle milletiyle, vatandaşıyla şirketiyle, borçla yaşayan bir ülke haline geldiği" ileri sürüldü. Raporda, devletin borcunun 250.4 milyar dolara, vatandaşın borçlarının da 50 milyar YTL’ye yaklaştığına dikkat çekildi.

DSP, Borç Raporu hazırladı. Raporda Türkiye’nin, "devletiyle milletiyle, şirketleriyle bireyleriyle, yaşamını borçla sürdürür hale geldiğine dikkat çekildi. Borçlanma ve borçla yaşama alışkanlığının, AKP’nin iktidarda bulunduğu son üç yıllık dönemde artan bir hızla yaygınlaştığı belirtilen raporda, "Alınan borçlar normal gelirlerle ödenemez boyuta ulaştığı için borcun borçla kapatılması yoluna gidildi. Bir süre de böyle idare edildi. Ancak borç yumağı öyle bir büyüklüğe ulaştı ki bir çok insan ve firma için borcun fiilen ödenmesi olanaksız hale geldi. Çaresizlik içindeki firmalar iflas yoluna giderken, bireyler canlarına kıyma noktasına kadar geldiler" denildi

DEVLETİN BORCU

Raporda, borçlanma alışkanlığının en başta kamudan kaynaklandığı ifade edildi. Devletin borç yükünde en ciddi artış, bankacılık krizi sırasında batan bankaların borçlarının devlet tarafından üstlenilmesi nedeniyle 2001 yılında meydana geldi. Ağır kriz sonrası yeniden hızla ekonominin düzelme sürecine girdiği bir ortamda görev üstlenen AKP iktidarı, borçları azaltmak yerine çoğaltma yoluna gitti. Üç yıllık AKP iktidarı döneminde, "konsolide bütçe" kapsamında hesaplanan devlet borçlarıNIN 102 milyar dolar arttığına dikkat çekilen raporda, devletin iç ve dış borç stokunun, 2005 sonu itibariyle 250 milyar dolara ulaştığı vurgulandı.

KAMU DIŞI BORÇ

Büyük bölümü bankalarla özel sektör kuruluşlarının dışarıdan sağladıkları kredilerden oluşan diğer dış borç stoku da son yıllarda hızlı artışını sürdürdü. En son Eylül 2005 tarihini taşıyan verilere göre, Türkiye’nin toplam dış borç stoku, yaklaşık 65 milyar doları konsolide bütçe kapsamındaki devlet borcu olmak üzere 165 milyar dolara yükseldi.

BİREYLERİN BORÇLARI

DSP’nin raporunda son üç yıl içerisinde, devlet ve şirket borçlarına oranla çok daha hızlı bir artışın, bireylerin borçlanmalarında yaşandığı ifade edildi. Vatandaşlar tarafından kullanılan tüketici kredileri ve kredi kartları yoluyla yapılan harcamaların, 2005 sonu itibariyle 45.5 milyar YTL, 10 Şubat 2006 tarihi itibariyle de 47.5 milyar YTL’ye ulaştığına dikkat çekildi. 2002 yılı sonunda sadece 6.4 milyar YTL olan tüketici kredileri ve kredi kartı harcamaları toplamı, üç yılda yaklaşık 40 milyar YTL, oran olarak 6.5 kat çoğaldı. Sadece 2005 yılındaki artış, yüzde 70 oranında ve 19 milyar YTL olarak geçekleşti.

Tüketici kredilerindeki artış, kredi kartlarına göre çok daha yüksek düzeylerde oldu. Tüketici kredileri, 2002 yılı sonunda sadece 2.2 milyar YTL iken, 2005 yılı sonunda 28.5 milyar YTL, 10 Şubat 2006 itibariyle 30.3 milyar YTL’ye yükseldi.

BORÇ BORÇLA KAPATILIYOR

DSP’ye göre Tüketici kredilerinin kredi kartı harcamalarına göre çok daha hızlı artmasında, vatandaşların, birikmiş kredi kartı borçlarını tüketici kredisi yoluyla kapatma yoluna gitmelerinin de etkisi bulunuyor.

KARA LİSTE BÜYÜYOR

Raporda "İşte intiharların arkasındaki gerçek" sözleriyle şu tespitlerde bulunuldu: "2005 yılında 343 bin kişi kredi kartı borcunu ödeyemez duruma düştü. Borcunu ödeyemediği için bankaların "kara liste"sine alınan hesapların sayısı 756 bine ulaştı. Kullandığı bireysel kredileri ya da kredi kartıyla yaptığı harcamaları ödeyemeyenlerin sayısı çığ gibi büyüyor. Teknik tabiriyle, Merkez Bankası nezdindeki "negatif nitelikli ferdi kredi ve kredi kartları kütüğü"ne kaydedilenlerin sayısı, 2005 sonu itibariyle 756 bin 61 olarak hesaplandı. Bunun 343 bini sadece 2005 yılında kayda girdi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı