DSİ’den 12.5 milyar dolarlık santral ihalesi

Hürriyet Haber
21.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Su İşleri , toplam 752 yeni hidroelektrik santral yapımı için ihale yapacak. Toplam 12.5 milyar dolarlık yatırım sağlayacak ihaleleri, en yüksek hidroelektrik kaynak katkı payı vermeyi teklif eden şirketler kazanacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) HES ihalesi yapma yetkisini yasayla devralan DSİ’ye, özel sektörden 752 HES projesi için başvuru geldi. Toplam 12 bin 24 MW kurulu güce karşılık gelen projeler gerçekleştirildiğinde, beş adet Atatürk Barajı ölçeğinde yatırım gerçekleşmiş olacak. 12.5 milyar YTL tutarında olacak toplam yatırımla yıllık 36 milyar kWh üretim sağlanacak. Projelerin gerçekleştirilmesi için yedi yıl boyunca yetkili olacak DSİ, çoklu HES başvurularından fizibilitesi kabul edilebilir bulunanlar arasından birim elektrik başına en yüksek oranda hidroelektrik kaynak katkı payı vermeyi teklif edeni belirleyecek. DSİ, bu şirketi EPDK’ya bildirecek.

FİNANSMAN SORUNU: DSİ, uygulayacağı modelde, şirketlerin sağlayacağı finansmanı daha geniş bir zamana yayacak. Daha önce yapılan çoklu başvurularda lisans bedeli üzerinden verilen bedeller firmadan 90 gün içinde nakit olarak isteniyordu. Bu da, firmaların yatırıma başlamadan önce finansmanın büyük bir kısmını lisans bedeli olarak ödemesine neden oluyordu. DSİ’nin ihalede katkı payı yarışı ile işlerin inşaatı sırasında gerekli olan finansmanın sağlanmasında firmaların sıkıntı çekmesi önlenecek. Önceki uygulamadaki, DSİ’den fizibilitesi uygun bulunan ve EPDK’ya Lisans başvurusu yapılması istenen firmalar, lisans başvurusu sırasında beklenen yükümlülükler nedeniyle yaşanan gecikme de ortadan kaldırılacak.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı