GeriEkonomi Dr. Selçuk Abaç vefat etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dr. Selçuk Abaç vefat etti

Merkez Bankası eski Başkan Yardımcılarından, IBAR Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selçuk Abaç, İstanbul`da vefat etti.

Prof. Dr. Selçuk Abaç (55), Türkiye`nin ilk rating şirketini kurmanın yanı sıra bankacılık sektörünün saygın bir ismi olarak, ülkeye sayısız bankacı ve iktisatçı yetiştirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi`ne 1971 yılında asistan olarak giren Abaç, 1976 yılında ``Bankacılık Sistemlerinde Mevduat ve Türkiye`deki Uygulama`` teziyle Türkiye`de bankacılık alanındaki ilk doktora çalışmasını yaptı.

1977 yılında Brüksel`de Avrupa Topluluğu misyonu`nda ``A.T. Ülkelerinde İzlenen Para Politikalarının Uyumlaştırılması`` konusunda çalışan Abaç, 1978-1980 yıllarında İsviçre`de Lozan Üniversitesi`nde Avrupa Konseyi`nin bursu ile doçentlik tezini hazırladı ve 1980 yılında ``Para Teorisinde Faiz Oranları ve Türkiye`deki Uygulama`` konulu doçentlik tezi ile İş Bankası`nın Ekonomi Büyük Ödülü`nü kazandı.

Merkez Bankası`nda 1985 yılında ``Bankalar Gözetim ve Erken Uyarı Sistemi``nin kurulması projesinde Üniversite Grubu Başkanı olarak çalışan Abaç, 1987`de Marmara Üniversitesi`nde profesör oldu. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü`nü kurup yöneten Abaç, 1987-1989 yıllarında Devlet Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı`nda Bakan Özel Danışmanı olarak çalıştı.

Selçuk Abaç, kardeşi Dr. Sadun Abaç ile birlikte bankacılık ve rating alanlarında çeşitli yayın, danışmanlık ve proje hizmetleri sunan IBAR Uluslararası Bankacılık ve Danışmanlık A.Ş.`yi kurdu.

Ocak 1995`de Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı`na atanan Abaç, Şubat 1998`da görev süresini tamamladı.

IFC ve DCR ile 1998`de Türkiye`nin ilk rating şirketini kuran Abaç, vefatına kadar IBAR`ın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.

IBAR Grubu çalışanları, yaşamını Türkiye ekonomisi, bankacılığın ve sanayinin gelişmesine adayan, bu uğurda devlet projelerinin gerçekleşmesinde en üs düzeyde görevlerde bulunan, ülkeye yeni eğitim kurumları getiren, sayısız bankacı ve iktisatçı yetiştiren Başkanları Abaç`ın açtığı yolda yürümeye devam edeceklerini bildirdiler.

IBAR`dan alınan bilgiye göre, dün ölen Abaç`ın cenazesi, yarın İstanbul`da Teşvikiye Camii`nde öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı`na defnedilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle