GeriEkonomi Dr. Kıyamet: Krizin sebepleri çözülmedi, savaşa sürükleniyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dr. Kıyamet: Krizin sebepleri çözülmedi, savaşa sürükleniyoruz

Dr. Kıyamet: Krizin sebepleri çözülmedi, savaşa sürükleniyoruz
refid:12861141 ilişkili resim dosyası

Yatırım gurusu Dr. Marc Faber, krizin sebeplerinin hiçbir şekilde çözülmediğini belirterek “Binada çatlaklar vardı. Biz o çatlakların üzerini boyadık. Nihayetinde hükümetler zorluklarla karşılaşacaklar; borçlarını ödemek için para bulamadıklarından para basmak zorunda kalacaklar. Batı dünyasındaki yaşam standartları düşecek. Nihayetinde savaşa sürükleneceğiz ve bütün sistem çökecek” dedi. 1987’deki piyasa çöküşünü tahmin etmesiyle “Dr. Kıyamet” diye anılmaya başlayan Dr. Marc Faber, Garanti Masters Özel Bankacılık’ın davetlisi olarak Swissotel’de konferans verdi.

Biyolojik silahlarlı savaş

Dünyanın savaşa sürüklendiğini belirten Dr. Marc Faber, bundan sonraki savaşın Birinci Dünya Savaşı’ndaki gibi siperlerde saklanılan klasik bir savaş ya da İkinci Dünya Savaşı’ndaki gibi tankların topraklarda ilerlediği bir savaş da olmayacağını vurguladı. Modern savaş anlayışının biyolojik silahlarla gerçekleşeceğini söyleyen Dr. Faber, “New York’ta su şebekesine zehir karışmsı, bütün şehrin internet sisteminin çökmesi gibi kirli bir savaş olacak. Londra’da ya da New York’ta binalar havaya uçacak. Dünyanın çok önemli şehirlerinde bu savaş yaşanacak” dedi. Yatırımcılara “Eğer savaşa hazırlıklı olmak istiyorsanız fiziksel emtiaya sahip olmanız lazım” diye seslenen Dr. Faber, “Tabii ki karınızın mutfağında uranyum saklamanız zor olur ama fiziksel emtialara sahip olmanız önemli olacak” diye konuştu.
ABD’nin egemen süper güç olmayı sürdürdüğünü ancak ekonomik süper güç olmayı sürdürmediğini savunan Dr. Faber, pekçok ülkenin ABD’den daha büyük bir müşteri olarak gördüğü için Çin’in etkisi altına girdiğini söyledi. Dr. Faber, Çin’in ülkelerin siyasetiyle ya da insan haklarıyla ilgilenmediğini de anlatarak “Endonezya, Tayland gibi ülkelerin ekonomisinin yüzde 80’e yakınını Çin yönetiyor ama bu ülkelerde siyasete karışmıyor. Böyle bir savaş olacaksa Çinli işadamları dünyanın dört bir yanına yayılacak. Bu ABD’lilerin hoşuna gitmeyecek” dedi.
Görülmedik para politikası
Dr. Marc Faber, Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke ve Eski Fed Başkanı Greenspan’ın Merkez bankacılık tarihinde görülmedik bir para politikası gözeterek her yerde balon yaratmayı başardığını belirtti. Gelişmekte olan ülkelerde hisse senetleri, emtialar ve emlak fiyatlarında artış yaşandığını vurgulayan Dr. Faber, “Hatta daha da kötüsü alacaklarda artış oldu. 2002’de varlık fiyatlarında artış başladı. Sadece ABD dolarının fiyatı düştü. 2008’de her şey çöktü. ABD doları değer kazanmaya başladı. ABD’de hisse piyasası güçlü olduğu zaman dünyanın birçok piyasasını bu etkiliyor” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle