GeriEkonomi DPT: Ekonomide canlanma bekleniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DPT: Ekonomide canlanma bekleniyor

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT), bu yılın ikinci yarısında, ekonomide nispi bir canlanmanın başlamasını beklediklerini açıkladı.

Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) aylık değerlerlendirmesinde, birinci üç aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemine göre yurtiçi talebin yüzde 10.5, özel tüketimin yüzde 3.4, özel kesim sabit sermaye yatırımlarının da yüzde 12.6 oranında gerilediği hatırlatıldı.

Değerlendirmeye göre, bu yılın ilk çeyreğinde görülen bu gelişmelerin yılın ikinci çeyreğinde artarak devam etmesi, yılın ikinci yarısında ise nisbi bir canlanmanın başlaması bekleniyor.

Değerlendirmede, Türk Lirası'nın (TL) Haziran'da reel anlamda tekrar değer kaybettiği, 1 dolar+1.5 marktan oluşan reel kur endeksinin Haziran ayında 2 puan düşüşle 85.9 puana indiği de vurgulandı.

SERMAYE HAREKETLERİ

Ayrıca 2000 yılının Ocak Nisan döneminde, rezerv hariç sermaye hareketlerinde net 5.4 milyar dolarlık "giriş" gerçekleşirken, bu yılın aynı döneminde 3 milyar dolar "net çıkış" gerçekleşti.

İlk dört ayda doğrudan yatırımlarda 1.6 milyar dolarlık giriş olmasına rağmen, portföy, uzun ve kısa vadeli yatırımlardaki sırasıyla 3, 1 ve 0.5 milyar dolarlık çıkışlar sermaye hareketlerinin net çıkışla sonuçlanmasında belirleyici oldu.

SSK'YA BÜTÇEDEN TRANSFER ARTIYOR

Ocak-Mayıs döneminde toplam konsolide bütçe harcamalarının yüzde 17.7, faiz dışı harcamaların ise yüzde 38.4 oranında arttığı vurgulanan değerlendirmede, faiz ödemelerinin 2000 yılında düşen borçlanma faizleri ve uzayan vade yapısı ile sağlanan tasarruf neticesinde sadece yüzde 2 oranında arttığı hatırlatıldı.

Faiz dışı harcamalarda en büyük payı alan personel harcamalarının yüzde 37.8, sosyal güvenlik kuruluşlarına transferlerin ise yüzde 37 arttığı kaydedildi.

2000 yılında SSK'ya yapılan transferlerin yüzde 63.8 oranında azaldığı, ancak istihdam kaybı ve reel ücretlerdeki azalmaya bağlı olarak prim tahsilat oranı azalan SSK'nın 2001 yılından itibaren tekrar her ay artan bir şekilde bütçe transferi almaya başladığı vurgulandı.

İÇ VE DIŞ BORÇ

DPT'ye göre, bu yılın beş aylık döneminde Hazine'nin "net ödeyici" konumu devam ederken, 1 katrilyon 27 trilyon liralık dış finansman teminine karşılık, 2 katrilyon 570 trilyon lira dış borç ana para ödemesi gerçekleştirildi.

Mart ayı sonu itibariyle iç borç stoğu 84.5 katrilyon liraya çıktığı hatırlatılan değerlendirmede, "Borçlanmada yüksek maliyet ve borç stoğunun büyüklüğü, güçlü mali politikaların önümüzdeki dönemlerde de uygulanması gereğini ortaya çıkarmaktadır" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle