Döviz talebi durdu

Hürriyet Haber
01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Son günlerde yaşanan ve ülkeden yüklü bir kaynak çıkışına neden olan döviz talebi bugün durdu. Buna karşın TL ihtiyacının artış göstermesi gecelik repo faizlerini yüzde 400'lerin üzerine taşırken borsa yüzde 4.23 oranında düşüş kaydetti.

Borsa sabah açılışta kararsız güne başlamasına karşın Telekom özelleştirilmesinde uzlaşma sağlanması ve IMF'den gelebilecek kredi gibi olumlu haberlerle 9 bin puana doğru tırmandı. Ama likidite sıkışıklığından dolayı bankalararası piyasada yüzde 400 seviyesini geçen gecelik faizler karşısında borsa dayanamadı. Düşüş trendine giren İMKB Ulusal-100 endeksi birinci seansı 369 puanlık kayıpla 8 bin 378 puandan tamamladı. Hisse senetleri yüzde 4.23 oranında değer yitirdi.

Döviz talebi ise bugün durdu. Bankalar, Merkez Bankası'na öğlen saatlerine kadar 180 milyon dolarlık döviz satışı yaptılar.

Piyasa 1 katrilyon 29 trilyon lira eksi rezervle güne başladı. Merkez Bankası 3 günlük repo ihalesi açarak 850 trilyon liralık fonlama gerçekleştirdi. Bu ihalede dikkat çekici olan faizin yüzde 1000'i geçmesiydi. Merkez Bankası'nın piyasaya TL likidite verme konusunda cimri davranacak olması gecelik faizlerin yüzde 400'leri aşmasına neden oldu. Bono faizleri de fonlama maliyetindeki yükselişten kötü etkilenmesine karşın diğer piyasalara göre daha sakin bir seyir izliyor.

21 Şubat 2001 vadeli kağındın faizi yüzde 122.63 seviyesiyle dünün 9 puan altında bulunuyor. 20 Haziran 2001 vadeli kağıdın bileşik faizi ise yüzde 65.86 ile dünün bir puan üstünde işlem görüyor.

Uzmanlar, hükümetin elinden geleni yaptığını belirterek son zamanlarda piyasadan çıkan para kadar bir kaynak girişi olması gerekliliği üzerinde duruyorlar. Piyasa haftasonu Türkiye'ye gelecek IMF heyetinin temaslarını ve gelecek krediyi bekliyor

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı