GeriEkonomi Döviz Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Döviz Piyasaları

Dövizde talep devam ediyor

Ne oldu?

Serbest döviz piyasasında ABD Doları 670.500-672.500 liradan, Alman Markı 291.800-293.600 liradan, İngiliz Sterlini 937.900-945.000 liradan güne başladı. Döviz piyasası talepliydi. Euro/dolar paritesi 0.8548 seviyelerinde gerçekleşti. Serbest döviz piyasasında ABD doları 671.600 liradan, Alman Markı 293.600 liradan, İngiliz Sterlini 943.500 liradan günü tamamladı.

Neden oldu?

Aysonu olması nedeniyle bankaların döviz talebi arttı. Uluslararası piyasalarda ise eurodaki değer kaybı sürdü. IMF Baş Ekonomisti Michael Musa: "Piyasalar dolar manyağı oldu. Euronun değer kaybetmesinin tam bir açıklaması bulunamadı" açıklamasını yaptı.

Ne olacak?

Dövize gelen talep aysonuna kadar devam edecek. Euronun ise bir düzeltme hareketi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

İç piyasada bilanço dönemine yaklaşıldığından döviz talebi arttı. Türk Lirası faizleri çok fazla yükselince döviz satışı geliyor. Dönem sonuna yaklaşıldıkça dövize yönelik talep iyice artacaktır. Yurtdışında ise önemli gelişmeler oluyor. Euro/dolar paritesinde aşağı bir trend var. Parite 0.8548'i görerek tarihindeki en düşük seviyeye geriledi. Bu seviyenin dip olma olasılığı bulunuyor. Parite 0.86 düzeyinde tutunmaya çalışacaktır. Global ekonomide de euronun değer kaybı ciddi rahatsızlık yaratmıyormuş gibi gözüküyor. Ama parite bir düzeltme yapma ihtiyacı hissedebilir. Bu nedenle de 0.87-88 seviyelerine kadar çıkabilir. Ayrıca petrol fiyatlarıda uluslararası piyasaları derinden etkiliyor. Fiyatlar kısa sürede düşmez. Üretim artışı da zaten fiyatların düşüşünde çok etkili olamayacaktır. Fiyatlar dolarda olduğu kadar euroda da baskı yaratıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle