GeriEkonomi Döviz Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Döviz Piyasaları

Euro tarihi seviyelerinde

Ne oldu?

Serbest döviz piyasasında ABD Doları 669.400-671.000 liradan, Alman Markı 292.000-293.400 liradan, İngiliz Sterlini 932.000-940.000 liradan güne başladı. Döviz piyasası talepliydi. Euro/dolar paritesi 0.8541 seviyelerinde gerçekleşti. Serbest döviz piyasasında ABD Doları 671.600 liradan, Alman Markı 293.400 liradan, İngiliz Sterlini 940.000 liradan günü tamamladı.

Neden oldu?

Aysonunun yaklaşıyor olması nedeniyle bankalar pozisyon kapatıyorlar. Bu gelişme dövize olan talebin artmasını sağlıyor. Euro ise tarihinin en düşük seviyelerini gördü. Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Noyer "Euro ciddi bir biçimde değerinin altında" açıklamasını yaptı.

Ne olacak?

Dövize gelen talep aysonuna kadar devam edecek. Euronun ise bir düzeltme hareketi gerçekleştirmesi bekleniyor.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

İç piyasada bilanço dönemine yaklaşıldığından döviz talebi arttı. Türk Lirası faizleri çok fazla yükselince döviz satışı geliyor. Dönem sonuna yaklaşıldıkça dövize yönelik talep iyice artacaktır. Yurtdışında ise önemli gelişmeler oluyor. Euro/dolar paritesinde aşağı bir trend var. Parite 0.8548'i görerek tarihindeki en düşük seviyeye geriledi. Bu seviyenin dip olma olasılığı bulunuyor. Parite 0.86 düzeyinde tutunmaya çalışıyor. Global ekonomide de euronun değer kaybı ciddi rahatsızlık yaratmıyormuş gibi gözüküyor. Ama parite bir düzeltme yapma ihtiyacı hissedebilir. Bu nedenle de 0.87-88 seviyelerine kadar çıkabilir. Ayrıca petrol fiyatlarıda uluslararası piyasaları derinden etkiliyor. Fiyatlar kısa sürede düşmez. Üretim artışı da zaten fiyatların düşüşünde çok etkili olamayacaktır. Fiyatlar dolarda olduğu kadar euroda da baskı yaratıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle