GeriEkonomi Döviz Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Döviz Piyasaları

Avrupa faiz artırmadı

Ne oldu?

Serbest döviz piyasasında ABD Doları 666.000-668.400 liradan, Alman Markı 292.000-294.500 liradan, İngiliz Sterlini 931.450-941.500 liradan güne başladı. Döviz piyası talepliydi. Serbest döviz piyasasında ABD Doları 666.400 liradan, Alman Markı 295.600 liradan, İngiliz Sterlini 947.800 liradan günü tamamladı.Avrupa Merkez Bankası, bugün gerçekleştirdiği toplantısında gittikçe zayıflayan euroya karşın faiz artışına gitmedi.

Neden oldu?

Bilanço dönemine yaklaşıldığı için döviz talebi artıyor. Ama TL faizlerindeki yükselişte bir yandan döviz satışını beraberinde getiriyor.

Ne olacak?

Uzmanlar, bugün bir artış yapmayan Avrupa Merkez Bankası'nın yakın bir zamanda artışa gitmek zorunda kalacağını vurguluyorlar. Önümüzdeki günlerde aysonuna yaklaşıldıkça döviz talebi daha da artacak.

Uzman gözüyle

Bayındırbank Hazine Bölümü

İç piyasada bilanço dönemine yaklaşıldığından döviz talebi arttı. Türk Lirası faizleri çok fazla yükselince döviz satışı geliyor. Dönem sonuna yaklaşıldıkça dövize yönelik talep iyice artacaktır. Yurtdışında ise önemli gelişmeler oluyor. Euro/dolar paritesinde aşağı bir trend var. Parite 0.8548'i görerek tarihindeki en düşük seviyeye geriledi. Bu seviyenin dip olma olasılığı bulunuyor. Parite 0.86 düzeyinde tutunmaya çalışıyor. Global ekonomide de euronun değer kaybı ciddi rahatsızlık yaratmıyormuş gibi gözüküyor. Ama parite bir düzeltme yapma ihtiyacı hissedebilir. Bu nedenle de 0.87-88 seviyelerine kadar çıkabilir. Ayrıca petrol fiyatlarıda uluslararası piyasaları derinden etkiliyor. Fiyatlar kısa sürede düşmez. Üretim artışı da zaten fiyatların düşüşünde çok etkili olamayacaktır. Fiyatlar dolarda olduğu kadar euroda da baskı yaratıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle