GeriEkonomi Döviz Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Döviz Piyasaları

Zayıf euro endişe yaratıyor

Ne oldu?

Serbest döviz piyasasında ABD Doları 667.500-669.500 liradan, Alman Markı 292.600-294.400 liradan, İngiliz Sterlini 927.000-943.750 liradan güne başladı. Döviz piyasası yurtdışındaki gelişmelere endeksliydi. Euro/dolar paritesi 0.8618 seviyelerinde gerçekleşti. Serbest döviz piyasasında ABD Doları 668.000 liradan, Alman Markı 294.600 liradan, İngiliz Sterlini 943.750 liradan günü tamamladı.

Neden oldu?

Euronun dolar karşısında günden güne erimesi yetkilileri hareket geçirdi. Uzmanlar Avrupa Merkez Bankası'nın euroya müdahale etmesini bekliyor. Euronun zayıflamasının en önemli nedeni olarak AB üyesi ülkelerin ekonomi ve mali politikalarındaki denge eksikliği gösteriliyor. Euro, 86 sentin altına düşerek 1999 yılından beri en düşük seviyesini gördü.

Ne olacak?

Euronun zayıflığı bir süre daha devam edecek. Ama Avrupa Merkez Bankası'ndan bu konuda bir adım atılması bekleniyor. ABD ekonomisinin güçlü yanları para birimini de destekliyor.

Uzman gözüyle

Finansbank Hazine Bölümü

Geçtiğimiz hafta aysonu nedeniyle Türk Lirası sıkışıklığı piyasaya hakimdi. Bankalar yeterince pozisyon kapamadılar. Şu an için dövizde rahatız. Yurtiçi döviz piyasasında radikal bir gelişme beklemiyoruz. Ancak ufak çaplı hareketler olur. Yurtdışı piyasalarda ise euro/dolar paritesi gevşedi. Genel olarak euro bölgesinin zayıf olduğunu görüyoruz. ABD ise ekonomik anlamda çok güçlü. Bu güç dolara destek veriyor. Euronun bir süre daha böyle düşük seviyelerde hareket etmesini bekliyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle