GeriEkonomi Döviz Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Döviz Piyasaları

Dövize talep gelecek

Ne oldu?

Cuma günü ABD Doları 619.600 liradan, Alman Markı 289.800 liradan, İngiliz Sterlini 914.500 liradan haftayı kapatmıştı. Bugün ise ABD Dolar'ında düşüş Mark'ta ise yükseliş yaşandı. Günü ABD Doları 616.800 liradan, Alman Markı 291.800 liradan, İngiliz Sterlini 918.000 liradan tamamladı. Uluslararası piyasalarda ise euro hareketliydi. Fransa Merkez Bankası Başkanı Trichet'in "Euronun sağlam bir para" olduğunu açıklaması dikkat çekici bir gelişme olarak değerlendirildi.

Neden oldu?

Türk Lirası'nda yaşanan sıkışıklık faizleri yükseltirken bankalardan döviz alımı geldi. Ayrıca ay sonu olmasından dolayı bankalardan dövize yönelik talep devam ediyor.

Ne olacak?

Uzmanlar, ay sonuna kadar bankaların dövize yönelik talebinin devam etmesini bekliyor.

Uzman gözüyle

Kaan Pekin - Toprakbank Döviz Masası Yönetmeni

Yurtiçi piyasada Hazine'nin euro ve yen borçlanacak olması dövizde olumlu bir etki yarattı. Dünya Bankası Başkanı'nın ziyareti ile ilgili yapacağı açıklamaların Türkiye lehine olması bekleniyor. Piyasada TL sıkışık olduğu zaman döviz satıcılı oluyor. Bankalar TL yaratabilmek için döviz satışında bulunuyorlar. Haziran'ın ilk günlerinde faizlerin gevşeyeceğini ve bankaların döviz alacağını düşünüyorum. Ayrıca konsolide bilanço çıkarılacak off-shore hesapları bu bilançolarda olacak. Bu nedenle bankalar döviz alımında bulunacak. Merkez Bankası'nın rezervi kuvvetli durumda bulunuyor. Pazartesini bazı uluslararası borsalar tatilde geçirdi. ABD Dolar'ının önümüzdeki dönemde güçleneceğini düşünüyorum.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle