GeriEkonomi Döviz Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Döviz Piyasaları

TL dövizi etkiliyor

Ne oldu?

Serbest döviz piyasasında ABD Doları 619.200-620.600 liradan, Alman Markı 286.400-287.600 liradan, İngiliz Sterlini 912.000-917.000 liradan işlem görüyor. Döviz piyasasında gün içinde alımlar yaşandı. Özellikle öğleden sonra kapanışa yakın dolar alımları geldi.

Neden oldu?

FED'in faizleri artırmasından sonra yabancıların hem bono hem de borsadan çıkış yaparak döviz aldımları gerçekleşiyor. Faizlerin yüzde 34-35 seviyelerinde olması da dövize alım getiriyor.

Ne olacak?

Uzmanlar, piyasada bir olumsuzluğun yaşandığını ve yabancıların çıkışının devam etmesi ile birlikte dövize alımın geleceğini belirtiyorlar.

Uzman gözüyle

Ahmet Turan - Dışbank Hazine Bölüm Yönetmeni

Döviz piyasasında Türk Lirası'na yönelik olarak bir hareket gerçekleşiyor. Faizler yüzde 40'ların üzerine çıktığı zaman döviz satıcılı oluyor. Faizler yüzde 34-35'e geldiği zaman ise döviz alıcılı duruma geçiliyor. Bütün piyasalarda olduğu gibi dövizde de genel bir olumsuz hava var. Piyasa döviz almaya müsait bulunuyor. Bir miktar açık pozisyon kapatan bankaların varlığı nedeniyle dövize talep geliyor. FED'in faizleri artırmış olması yabancıların piyasadan çıkış yaparak döviz almalarına neden oluyor. Türkiye'ye yabancılardan bir miktar taze para girişinin olması gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle