GeriEkonomi Döviz Piyasaları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Döviz Piyasaları

Dövize talep geldi

Ne oldu?

Serbest döviz piyasasında ABD Doları 620.200-621.600 liradan, Alman Markı 286.600-287.400 liradan, İngiliz Sterlini 919.000-925.000 liradan güne başladı. Dolara yönelik bankalardan talep geldi. Hem Alman Mark'ı hem de ABD Dolar'ı düne göre değer kazandı. ABD Doları 620.000 liradan, Alman Markı 288.400 liradan, İngiliz Sterlini 925.000 liradan günü tamamladı.

Neden oldu?

Türk Lirası faizlerinin gevşemesi ile birlikte döviz satışı yerini döviz alımına bıraktı. Euro gelen haberlerle birlikte olumlu yönde etkilendi.

Ne olacak?

Uzmanlar, euro'nun kısa vadede ABD Doları karşısında değerlenmesini bekliyor.

Uzman gözüyle

Vedat Ardıç - Denizbank Hazine Bölümü

Geçtiğimiz hafta döviz piyasası Türk Lirası faizlerinin yüksekliğinden dolayı satıcılıydı. Bugün ise faizlerin gevşemesi ile birlikte dövize yönelik alım geldi. Devalüasyon Merkez Bankası'nın belirlediği sepet oranında gerçekleşiyor. Yurtdışı piyasalarda ise euro'ya yönelik bir talep gerçekleşti. İki hafta önce maliye bakanları ve Avrupa Merkez Bankası başkanının beraber yaptığı açıklamlarda "Euroya müdahale edilmeyeceği ama avrupa ekonomisinin olumlu yanlarının gösterileceği" belirtilmişti. Bu gelişme euroyu olumlu etkiledi. Bu hafta euro'nun ABD Doları karşısında değerlenmesini bekliyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle