GeriEkonomi Dost da kazandırıyor kavga da ettiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dost da kazandırıyor kavga da ettiriyor

Dost da kazandırıyor kavga da ettiriyor
refid:24625797 ilişkili resim dosyası

Ücretsiz mesaj uygulamalarının iki yüzü.

Ücretsiz mesajlaşma furyası hız kesmeden yaygınlaşıyor. Birçok farklı özelliğe kavuşan bu uygulamalarda bulunan ağlarla yeni arkadaş bulmak mümkün. Ancak WhatsApp’ta bulunan son görülme tarihi görüntülenmesi özelliği ise çiftleri kavga bile ettirebiliyor.

AKILLI telefon sahiplerinin elinden düşüremediği ücretsiz mesajlaşma uygulamalarının kullanımı hızla artıyor. Dünya çapında saniyede milyonlarca mesaj bu servislerle gönderilirken, kısa mesajlar kullanıcıların hayatından çıkmaya başlıyor. Birbirinden farklı özelliğe sahip olan ücretsiz mesaj uygulamaları yepyeni bir kullanım alışkanlığı doğurmaya devam ediyor.

AYDA 14 MB HARCIYOR

Mobil internetten üzerinden kullanılan ücretsiz mesaj uygulamaları arasındaki rekabet her geçen gün artıyor. 2009 yılında WhatsApp ile başlayan ücretsiz mesaj gönderme furyası şimdi birçok şirket arasındaki rekabetle devam ediyor. Messi’nin tanıtımını yaptığı ‘WeChat’, ‘Facebook Chat’, ‘Line’ ve ‘MessageMe’ olmak üzere birçok farklı ücretsiz mesaj servisi bulunuyor. Cep telefonu üreticilerinin de ‘bedava’ mesaj servislerini kullanıcılar sunması ücretli mesaja daha az para harcanmasını sağlıyor. Apple’ın ‘iMessage’, Samsung’un ‘ChatOn’ ve BlackBerry’nin ise ‘BBM’ adında servisleri bulunuyor. Mobil operatörlerin 2014 sonunda 35 milyar dolar kısa mesaj geliri kaybedeceği iddia ediliyor. Ücretsiz mesaj uygulamaları internet kotasını az harcamasıyla dikkat çekiyor. İstatistiklere göre bir ücretsiz mesaj uygulaması ortalama 14 megabyte harcıyor.

KAVGA ETTİRİYOR

Her ücretsiz mesaj uygulamasının kendine has özelliği bulunuyor. Kısa mesaj, ses mesajı, konum gönderimi, fotoğraf gönderimi, video gönderimi, grup mesajlaşma ve kartvizit paylaşımı, söz konusu uygulamaların ortak özelliği. Ancak Apple’ın iMesseage ve BlackBerry’nin BBM servisinde konum gönderme özelliği bulunmuyor. Line ise görsel ağırlıklı bir mesajlaşma uygulaması olduğu için karikatürler ön planda yer alıyor. ‘WeChat’ ve ‘MessageMe’ ise sosyal bir mesajlaşma uygulaması olduğu için kullanıcılarını yeni arkadaş sahibi yapabiliyor. Tüm ücretsiz mesajlaşma uygulamaları ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor. Sadece WhatsApp’ın ilk yılı ücretsiz, sonraki yıllar ise bir dolarlık etiketle fiyatlandırılıyor. Öte yandan WhatsApp’ta bulunan ‘last seen’ yani son görülme tarihi özellikle birçok çift arasında tartışmaya sebep oluyor. Son görülme tarihinin görülmesinden rahatsız olan kullanıcılar uygulamanın ayarlar kısmında bu özelliği kapatabilir.

İzin verilen yetkilere dikkat

ÜCRETSİZ mesaj uygulamaları kullanıcıların birçok verisinin kullanılmasını sağlıyor. Konum, uygulama bilgileri, hesaplar, sosyal ağ bilgileri, telefon görüşmeleri, mesajlar ve sistem araçları gibi akıllı telefonda olan birçok veri bu uygulamalar tarafından kullanıyor.

OYUN DÜNYASI

Oyun fuarı için geri sayım

OYUNSEVERLERİ biraraya getiren GameX Uluslararası Dijital Oyun Fuarı için geri sayım başladı. Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan fuar, 5-8 Eylül 2013 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. ‘MOBA’ oyunlarından ‘Heroes of Newerth’ün oyuncularla buluşacağı GameX’te, 90 bin TL ödüllü turnuva yapılacak. GameX, League of Legends, EA Sports’un fenomen oyunu FIFA’nın ve Blizzard’ın RTS oyunu StarCraft II de bulunacak.

Oyun2 kullanıma açıldı

EĞLENCE kanalı TV2, online oyun meraklıları için hazırladığı ‘Oyun2’ adındaki siteyi kullanıma açtı. Oyun.tv2.com.tr adresinden ulaşabilen ‘Oyun2’ özellikle ‘MMO’ tarzındaki oyunlarla dikkat çekiyor.‘Trendy Kent’, ‘Drakensang’, ‘Battlestar Galactica’, ‘S4League’, ‘İmparator’ ve çiftlik oyunu ‘Farmerama’ başta olmak üzere birçok farklı oyuna Oyun2’den ulaşmak mümkün. Bunun yanı sıra Oyun2’den oyun oynamanın yanı sıra oyunlarla ilgili haberleri ve videoları da takip edebilebiliyor.

HAFTANIN TRENDİ

15 dolara mikroskop

EN ucuzu bile yüzlerce dolardan başlayan mikroskoplar, 15 dolar fiyatla ‘cep’lere girmeye hazırlanıyor. Kitlesel fonlama platformu olan Kickstarter’da yer alan ‘Micro Phone Lens’ adındaki proje tırnak büyüklüğünde mikroskop lensleri geliştiriyor. Akıllı telefonların kamerasına uygulanan mikroskop lensiyle objelere 15 kat yaklaşılabiliyor. Telefonlarda yer alan ‘zoom’ özelliğiyle 60 kez yaklaşma sağlanabiliyor.

UYGULAMA KÖŞESİ

Müşteri temsilcisine direkt ulaşın

ÇAĞRI merkezlerindeki müşteri temsilcisine ulaşmanın kolay yolu geliştirildi. Startup Kitchen’ın yayınladığı ‘Tuşla’ uygulaması çağrı merkezlerindeki tuşlama sürecini kullanıcıların yerine yapıyor ve direkt olarak müşteri temsilcisine bağlanılmasını sağlıyor. Uygulamada TTNET, Yurtiçi Kargo, Garanti Bankası, Avea ve HepsiBurada başta olmak üzere birçok şirketin çağrı merkezi menü seçimleri bulunuyor. Çağrı merkezinde istenilen menü seçeneği uygulamadan seçiliyor ve arama tuşuna basılıyor. Bu süreçten sonra müşteri temsilcisine bağlanmak saniyeler içerisinde gerçekleşebiliyor. Tuşla uygulaması şu anda iPhone sahipleri için kullanılabilir durumda bulunuyor.

Dost da kazandırıyor kavga da ettiriyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle