GeriEkonomi "Dönüş uçağına bile almadılar"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  109
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Dönüş uçağına bile almadılar"

"Dönüş uçağına bile almadılar"
refid:20726118 ilişkili resim dosyası

Türk Hava Yolları'nda iş yavaşlatma eylemine katılmaları nedeniyle işten çıkartılan personelle ilgili ilginç iddialar geliyor. THY'nin yurtdışında iken SMS yoluyla iş aktini feshettiği personeli dönüşte uçağa almadığı ve kendi imkanları ile dönmelerini istediği iddia ediliyor.

Türk Hava Yolları'nda iş yavaşlatma eylemine katılmaları nedeniyle işten çıkartılan personelle ilgili ilginç ayrıntılar geliyor. THY'nin yurtdışında iken iş aktini feshettiği personeli dönüşte uçağa almadığı ve kendi imkanları ile dönmelerini istediği iddia ediliyor. THY yetkilileri ise bu durumdaki personelin dönüşte pas yolcu olarak uçağa alındığını savunuyor.

   

Hava İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı ve Teşkilatlandırma Sekreteri Kaya Sayın, konu ile ilgili kendilerine yansıyan çeşitli olayların olduğunu söyledi. Yağcı ve Sayın, THY'nin 5 Haziran'da gerçekleştirdiği Los Angeles-İstanbul uçuşu ile ilgili şu bilgileri verdi:

 

"4 Haziran'da İstanbul'dan Los Angeles'a gitmek için kalkan THY uçağında görevli bir sorumlu kabin memuru arkadaşımız var. Bu arkadaşımıza uçak Los Angeles'a indikten sonra bir mail atılıyor ve 29 Mayıs itibariyle iş aktinin feshedildiği bildiriliyor. Ancak uçağın pilotuna operasyon kontrol merkezinden bilgi geliyor ve mailin yanlış olduğu belirtilip görevli personelin uçağa alınması isteniyor.

 

Arkadaşımız uçağa biniyor, yolcular alınıyor, kapılar kapatılıyor fakat o sırada istasyon görevlisi kendilerine yeni bir bilgi ulaştığını ve söz konusu personelin iş akti feshedildiği için uçurulamayacağını söylüyor. Kaptan pilot ise buna karşı çıkıyor ama sorunu çözemiyor. O da personelin üniformasını çıkarıp normal kıyafetiyle pas yolcu statüsünde uçurulup Türkiye'ye dönmesini sağlıyor.

 

Buradaki bir diğer vahim olay da işten çıkartılmanın 29 Mayıs tarihli yapılması. Eğer o tarihte işten çıkartıldıysa THY nasıl 4 Haziran'da uçurabiliyor?"

 

KENDİ ARALARINDA PARA TOPLADILAR

 

Gökkuşağı Sendikal Hareketi Sözcüsü Kaptan Pilot Bahadır Altan ise benzer bir olayın Güney Kore'nin başkenti Seul'de yaşandığını iddia etti.

 

Altan, uçakta kabin memuru olarak görev yapan bir personelin yine uçuş sırasında iş aktinin feshedildiği bilgisinin ulaştığını ve bu personelin dönüş uçağına alınmadığını söyledi. Uçaktaki diğer personelin kendi aralarında 900 dolar civarındaki bileti alabilmek için para topladığını ve iş akti feshedilen personelin ancak bu şekilde yolcu olarak dönebildiğini savundu.

 

THY: PAS YOLCU OLARAK DÖNDÜLER, BİLET ALMA İDDİASI DOĞRU DEĞİL

 

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz THY yetkilileri ise para ile bilet alındığı iddiasını kabul etmedi. THY Basın Müşaviri Dr. Ali Genç, kendilerine yurtdışında iş akti feshedilen üç personelle ilgili bilgi ulaştığını, bu personellerin de aynı uçakla yolcu olarak geri döndüğünü söyledi. Genç, şöyle konuştu:

 

"Biz yaptığımız araştırmada üç personelin pas yolcu olarak geldiğini tespit ettik. Seul'deki personelin de aynı şekilde Türkiye'ye dönüş yapmış olduğu şeklinde bilgi edindik. Ama dönüşte herhangi bir şekilde bilet alma durumu söz konusu değil."

 eguler@hurriyet.com.tr / http://www.twitter.com/erenguler

dgokce@hurriyet.com.tr 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle