GeriEkonomi Dondurma tüketimi dokuz kat arttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dondurma tüketimi dokuz kat arttı

Dondurma tüketimi dokuz kat arttı
refid:15052895 ilişkili resim dosyası

Algida Türkiye'de 20. yılını kutlarken, Algida'nın üreticisi Unilever'in Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Seçkin, 1990’lı yıllarda Türkiye’de 0,3 litre olan yıllık kişi başı dondurma tüketiminin, geçen sürede dokuz kat artarak bugün 2,8 litrelere ulaştığını söyledi. Seçkin, "Hedefimiz gelecek beş yılda, kişi başına dondurma tüketimini ik kat daha yükselterek 5 litrelere ulaştırmak. Türk halkına daha fazla dondurma yedirdiğimiz için mutluyuz" dedi.

Algida’nın Türkiye’de 20. yılı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında Unilever Gıda Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Seçkin ve Algida Pazarlama Direktörü Özgür Kölükfakı, Algida’nın 2010 yılı faaliyetleri ve gelecek hedefleri konusunda bilgi verdi.

Toplantıda Algida’nın geride bıraktığı 20 yılı değerlendiren Mustafa Seçkin, “Bugün Türkiye’de her yaştan, her gelir düzeyinden, her coğrafyadan insanımıza, profesyonel dağıtım ağımız, soğuk zincire verdiğimiz önem ve 200 binden fazla kabinimizle ulaşıyoruz. Tüm bu birikim elbette bize önemli sorumluluklar da veriyor. Bu anlamda sektörü büyütmek, başta gelen sorumluluklarımızdan. Bu anlayışla 1990'dan bu yana dondurma sektörüne 400 milyon Euro’luk altyapı yatırımı yaptık” dedi. Mustafa Seçkin, Türkiye ekonomisine yaptıkları katkının yanı sıra, Türkiye’de 3 bin 200 kişiye istihdam sağladıklarını söyledi.

"PAZAR PAYI YÜZDE 72'YE ÇIKTI"

Toplantıda, tüm dünyada 5 milyar Euro’nun üzerinde ciroya sahip olan Unilever dondurma operasyonunun, bugün dünyanın 115 ülkesinde, milyonlarca kişiye ulaştığını söyleyen Mustafa Seçkin, “Dondurmalarımız her gün tüm dünyada 100 milyon kişinin yüzünde bir gülümseme yaratıyor. Unilever’in bugün tüm dünyada sattığı dondurma miktarı 2,3 milyar litreye ulaştı” dedi. Seçkin, Türkiye’nin Algida ile Unilever’in 2. büyük dondurma operasyonu olduğunu belirtirken, kurulduğu yıl 10 milyon litre üretim kapasitesine sahip olan Algida Çorlu Fabrikası’nın, şimdi yılda 200 milyon litre üretim kapasitesi, hijyen ve kalite standartları ve sahip olduğu pek çok ödülüyle Avrupa’nın ikinci, dünyanın ise altıncı büyük fabrikası konumunda olduğunu söyledi. Seçkin, “Algida bugün, Türkiye’nin en zengin dondurma portföyüyle pazarın açık ara lideri konumunda” dedi.

Algida Pazarlama Direktörü Özgür Kölükfakı ise pazarın 2009 sonunda 800 milyon Euro değerine ulaştığını belirterek "Krize rağmen yılı iyi sonuçlarla kapadık. Pazar payımızı bir önceki yıla göre artırarak yüzde 72'ye çıkardık" diye konuştu. Kölükfakı,2010 Ocak-Mayıs döneminde pazarın yüzde 29 oranında büyüme kaydettiğini söylerken, Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Arnavutluk, Kosova, Moldova, Irak, Suriye, K.Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Gürcistan, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan'a ihracat yaptıklarını, bu ülkelere yakın zamanda Tacikistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin de katılacağını belirtti.

2010'DA 16 YENİ ÜRÜN

“Sahip olduğumuz global uzmanlıkla Türkiye’de 20 yıldır ‘dondurma kültürü’nün oluşturulması ve geliştirilmesi sürecine liderlik ediyor ve sürdürülebilir kalitede dondurma üretiminin yanı sıra tüketicilerimize ‘dondurma ile gelen yaşam sevinci’ kavramını da yaymayı hedefliyoruz” diyen Özgür Kölükfakı, dondurma kültürünü yaymak için 20 yılda 300 milyon Euro’luk iletişim yatırımı yaptıklarını açıkladı.20 yılda 800 yeni ürün, 250 reklam filmi ve sayısız kampanyayla tüketicilerinin yanında yer aldıklarını belirten Özgür Kölükfakı,"Tüm markalarımızla bu yılı 20. yıl coşkusuyla kutlayacak, Türkiye’nin dondurmacısı olmanın getirdiği sorumluluğu bir kez daha yerine getireceğiz.2010 yılında tüketicilerimize 16 adet yeni ürün sunduk,20.yıl coşkusunu kampanyalarımız ve etkinliklerimizle tüm Türkiye’ye yaymaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle