GeriEkonomi Domates ihracatı sertifikayla artacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Domates ihracatı sertifikayla artacak

Türkiye'nin domates üretiminde önemli bir yere sahip Mersin'in Erdemli ilçesinde, ihracatta yaşanan sıkıntı, üretici birliklerini harekete geçirdi.

İlçede yaklaşık 15 bin dönüm serada yetiştirilen ve yüzde 70'i başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edilen domateste sertifikalı üretime geçilmesi için çalışma başlatıldı. İlk etapta 100 dönüm serada deneme amaçlı üretim yapılırken, 4-5 yıl içinde üretimin tamamının sertifikalı yapılması hedefleniyor.

Erdemli Örtü Altı Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Polat Serin,  yörede tarla ürünlerinin hasadının tamamlandığını, seralardaki hasadın ise yeni yeni başladığını söyledi.

Yörede sera üretiminde önemli artış yaşandığına dikkati çeken Serin, bu yıl yaklaşık 15 bin dönüm serada üretimin gerçekleştirildiğini ve 160 bin ton rekolte beklediklerini anlattı.

Serin, domates üretiminin yüzde 70'e yakınını başta Rusya olmak üzere, çoğu Avrupa ülkesine ihraç ettiklerini ifade ederken, önceki yıllar yaşanan “ilaç kalıntısı” sorununu aşmak için ise İlçe Tarım Müdürlüğü ile çalışma başlattıklarını söyledi.

Ürünlerinin tamamen ihracata yönelik olmasının çalışmalarının önemini daha da artırdığını belirten Serin, şöyle konuştu:
“İhracat yapılamaması durumunda üreticiler perişan oluyor. Bizde yaşanan sıkıntıyı aşmak amacıyla üretimin sertifikalı ve kontrol altında yapılması için çalışma başlattık. Ancak üreticiler alışkanlıklarını kolay terk etmiyor. Üreticileri kontrollü ve sertifikalı üretime geçirmeye çalışıyoruz. Bu yıl 100 dönüm serada tamamen sertifikalı ürün fideleri diktik. Kalıntı sorununu aşabilirsek, geçen yıllar ithalatçı ülkelerle yaşadığımız sıkıntıyı tekrar yaşamayız. Sağlıklı üretim yapabilirsek, üretimimizin tamamını ihraç edebiliriz.”

4-5 YIL İÇİNDE TÜM SERALAR SERTİFİKALI OLACAK

Serin, deneme amaçlı başladıkları çalışmanın yeni olmasına rağmen, kısa süre içinde tüm seraların sertifikalı olmasının planlandığını söyledi.

İhracatçı firmaların istediği “Global GAP” sertifikaları ile hem yöre hem de ülke ekonomisine katkılarının artacağını anlatan Serin, “Hedefimiz 4-5 yıl içinde tüm üretimin sertifikalı olması. Bu kolay değil ama üreticiler farkı anlamaya başladı. Bunu hep birlikte başaracağız” dedi.

Serin, üreticilerin yeni başlayan hasatta ürünlerini 60-80 YKr arasında pazarlayabildiğini de sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle