GeriEkonomi Doların kırmızı çizgisi 1.70 YTL
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  90
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doların kırmızı çizgisi 1.70 YTL

Doların kırmızı çizgisi 1.70 YTL
refid:10183806 ilişkili resim dosyası

Dolardaki yükseliş tüm hızıyla devam ederken, uzmanlar yükselişin nereye kadar devam edebileceğinin yanıtını arıyor.

Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay'a göre yerli yatırımcılar ve bankalar satmak için 1.70 YTL seviyesini bekliyor.

İşte dolardaki yükselişin sorumlusu

Piyasadan müdahale sesleri geliyor

1.50 YTL'den sonra yerlilerin satış tarafından tamamen çekildiğini ve kurların hızla tırmandığını söyleyen Uskuay, bugün çok fazla yabancı alımı olmamasına rağmen satıcı azlığı nedeniyle doların 1.60'ın üzerine çıktığını belirtti.

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/6676472[1].gif

Dolar kuru için 1.70 YTL'nin çok önemli bir sınır olduğunu hatırlatan Uskuay, bu seviyenin önemni şöyle anlattı:

"Dolar 2003'te hızla 1.70 YTL'ye tırmanmış, oradan gelen satışlarla 1.35'e kadar gerilemişti. Aynı şekilde 2006'da da 1.70'i gördükten sonra yönünü aşağı çevirdi ve izleyen günlerde 1.30'lara kadar geldi. Benzer bir hareketin bu sefer de gerçekleşebilme ihtimali var. Yerli yatırımcılar ve bankalar satışa geçmek için yine bu seviyeleri bekliyor."
 
Uskuay, doların 1.70'i geçmesi halinde ise rakam vermenin doğru olmayacağını ve yeni bir yükselişin görülebileceğini ifade etti.

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/6677119[1].jpg

Uskuay, "Yatırımcılara tavsiyem, kademeli bir şekilde dolar satıp hazine bonolarında pozisyon almalarıdır. Krizde her zaman bono ve mevduat fazla kazandırmıştır" dedi.

Faizde tepe noktası olarak da yüzde 23'ü işaret eden Uskuay, doların ve faizin tepe noktalardan dönmesi halinde borsada da hızlı bir yükseliş olabileceğini söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle