GeriEkonomi Doların ateşi yine yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  28
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doların ateşi yine yükseldi

Doların ateşi yine yükseldi
refid:19009840 ilişkili resim dosyası

Dolar, Avrupa'da borç krizinin çözümüne yönelik endişelerin yeniden artması ve Merkez Bankası'nın açtığı döviz satış ihalesinde miktarın düşük bulunmasıyla yeniden 1.86'nın üzerine çıktı.

 

 

Cuma günü spot kapanışta 1.8378 olan dolar bugün yeniden 1.86'nın üzerine çıkarak, 1.8620 TL'ye kadar yükseldi. Dolar bu hareketle düne göre yaklaşık yüzde 1.7 değer kazandı.

 

Euro da benzer şekilde yükseliş yaşanıyor. Euro, TL karşısında düne göre yaklaşık yüzde 1'lik değer artışıyla 2.57'ye yakın seyrediyor.

 

Bu sabah 2.1847 seviyesinde olan döviz sepeti ise 2.21'i aşmış durumda.

 

MERKEZ'İN İHALESİ AZ BULUNDU

 

Doların yükselmesinde, yüksek kurumsal talebe karşın Merkez Bankası'nın açtığı 70 milyon dolarlık döviz satım ihalesinde tutarın düşük bulunması, dış piyasalarda bozulma ve euronun, dolar karşısında zayıflaması etkili oldu.

 

Euro/dolar paritesindeki gerileme, Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin 23 Ekim'deki Avrupa Birliği (AB) zirvesinin borç krizine kesin çözüm getirmeyebileceği uyarısıyla yaşandı.

 

Gün içinde 1.39 seviyesini aşan euro/dolar paritesi, açıklamayla birlikte 1.3860 seviyesinden, 1.38'in altına gevşedi.

 

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "İthalatçılar tarafından yüksek kurumsal talep ve Londra'dan alım gördük. Ayrıca TCMB düşük tutarlı bir döviz satım ihalesi açtı. Öte yandan öğleden sonra dış piyasalarda bozulma ve euro/dolarda gerileme başladı. Bütün bunlar TL'nin zayıf kalmasına neden oluyor" dedi.

 

BORSALAR EKSİDE

 

Açıklamayla birlikte güne pozitif başlayan borsalar da yönünü aşağı çevirdi. Avrupa borsalarında yüzde 1'e varan kayıplar yaşanırken, İMKB 100 Endeksi de günü yüzde 1.45'lik değer kaybıyla 58.442 puandan kapattı. Endeks birinci seansı, önceki kapanışa göre yüzde 0.66 yükselişle, 59 bin 692 puandan tamamlamıştı.

 

Avrupa piyasaları son dokuz günde Almanya ve Fransa'nın liderlerinin, Kıta'nın borç sorununa köklü çözüm bulacak eylem planı için bir araya geleceği beklentisiyle yüzde 11'den fazla yükselmişti. Bu eylem planı bankaların yeniden yapılandırılması konusunu da içeriyordu.

 

Hafta sonunda gerçekleşen G20 Maliye Bakanları toplantısı sonrasında, 23 Ekim'de düzenlenecek olan Zirve'de, köklü çözümlerin sunulacağına dair haberler çıkmıştı. Bu haberle birlikte hisse senetleri güne pozitif başlamıştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle