GeriEkonomi Doları seçen yine kazandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doları seçen yine kazandı


2001 yılının ilk yarısında başlıca tasarruf araçları içinde en yüksek getiriler dövizden elde edilirken, dolar yüzde 86.5'lik getiriyle en çok kazandıran araç oldu.

Finansal krizin ardından, kur çıpasından vazgeçilerek kurların 22 Şubat'tan itibaren dalgalanmaya bırakılmasıyla girilen süreçte döviz yatırımcısı kárlı çıktı. 22 Şubat'tan sonra hızla yükselerek 1 milyon 300 bin lirayı geçen dolar, yeni ekonomik programın açıklanması, IMF ve Dünya Bankası'ndan toplam 15 milyar dolarlık kaynak kullanımını içeren anlaşmalarla nisanda aşağı çekildi.

Dolar kuru, izleyen dönemde siyasi ve ekonomik alanda günübirlik yaşanan krizlerle iniş çıkışlar yaşadı, 1 milyon 150 bin-1 milyon 300 bin lira aralığında dalgalandı.

Merkez Bankası'nın döviz alış kuruna göre haziran ayını 1 milyon 252.8 bin liradan kapatan dolarda aylık bazdaki artış yüzde 3.9, altı aylık artış yüzde 86.5 olarak gerçekleşti. Dolarda son bir yıllık dönemdeki kur artışı yüzde 102.7'ye ulaştı. Euro ile mark ve Euro grubuna bağlı diğer dövizler haziran ayında yüzde 4, son altı ayda yüzde 71.9, son bir yılda da yüzde 79.7 oranında artış kaydetti.

Şubatta başlayan krizler sürecinden en çok zararı Borsa yatırımcısı gördü. Ocakta yüzde 13 artış gösteren Borsa endeksi, şubattaki krizle yabancı yatırımcıların sermaye çıkışıyla yüzde 17.7 geriledi. Endeks martta da yüzde 8.7 gerilerken, yeni ekonomik programın açıklandığı nisanda yüzde 54.2 ile rekor bir çıkış yaşadı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle