GeriEkonomi Dolardaki yükseliş devam ediyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolardaki yükseliş devam ediyor

Dolardaki yükseliş devam ediyor
refid:17750218 ilişkili resim dosyası

Çin’in ticaret fazlasının 11.4 milyar dolara yükselmesi, petrol fiyatlarını düşürürken, kredi derecelendirme kuruluşlarının Yunanistan’a yönelik yorumları doların euro karşısında değer kazanmasına neden oldu.

Euro/dolar paritesi şu anda 1.4315 seviyesinde işlem görürken, düne göre yüzde 0.33 seviyesinde bir düşüşün yaşandığı görüldü. Son bir haftadaki düşüş ise yüzde 4'ü buldu.  

 

DOLAR İÇERİDE 1.56'YI GEÇTİ

 

İçeride ise henüz geçen hafta 1.5200 TL seviyelerinde olan dolar/TL paritesi, son gelişmelerle 1.5610 TL seviyelerine kadar yükseldi. Son bir haftada dolardaki artış yüzde 2'yi geçti.

 

Dolardaki yükselişte euro/dolar paritesindeki düşüş ve yurtdışı kaynaklı dolar alımları etkili oldu.

 

BUGÜNKÜ İHALE ÇOK KRİTİK

 

Yunanistan’daki borç krizinin her geçen gün biraz daha içinde çıkılmaz hale gelmesinin küresel risk iştahını olumsuz etkilediğine işaret eden uzmanlar, bunun etkisinin özellikle euro/dolar paritesinde görüldüğünü belirtiyor.

 

HSBC Yatırım'ın raporuna göre, bu kapsamda zamanlaması ilginç olmakla birlikte Yunanistan’ın bugün düzenleyeceği altı ay vadeli borçlanma ihalesi çok kritik. İhalenin başarısız geçmesi ya da iptal edilmesi mali piyasalardaki satış baskısını biraz daha pekiştirebilir. Ancak, aksi durumda, yani ihalenin bir şekilde atlatılması durumunda bir miktar rahatlama sağlanabilir.


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle