GeriEkonomi Dolarda tarihi rekor: 2.3934 TL
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  421
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolarda tarihi rekor: 2.3934 TL

Dolarda tarihi rekor: 2.3934 TL
refid:27775469 ilişkili resim dosyası

Ekonomiden gelen düşük büyüme, artan işsizlik rakamları ve siyasi arenada yükselen tansiyonun da etkisiyle dolar 2.39 TL’yi aştı. Dolardaki tırmanış Merkez Bankası’nın faiz yükselttiği Ocak 2014 dönemini hatırlattı.

EKONOMİ ve siyaset cephesinde yaşanan gelişmeler dolara tarihi rekorunu kırdırdı. Geçen hafta üçüncü çeyrek büyüme rakamı yüzde 1.7 ile hayal kırıklığı yaratırken dün de işsizlik oranı yüzde 10.7’ye çıkması mali piyasalarda moralleri bozdu. Özellikle Fed’in de faiz artırımını erkene çekebileceği algısı olumsuzluğu artırdı. Ekonomi cephesindeki bu gelişmelere bir de siyasi tansiyonun yükselmesi eklenince dolar bugün gün içinde 2.39 lirayı aşarak tarihi zirvesine çıktı. Serbest piyasanın 2.34 TL’den kapanması sonrasında bankalararası piyasada akşam saatlerinde dolar yükselişini sürdürdü. Yarın valörlü işlemlerde kur 2.3934 TL’ye kadar yükselerek 24 Ocak’ta kırılan kapanış rekorunu geçti.

FAİZ TEDİRGİNLİĞİ
Özellikle geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düşük faiz isteğini yinelemesi ve siyasi gündem Türkiye’yi diğer gelişmekte olan ülkelerden olumsuz ayrıştırdı. TL’de değer kaybı dolar karşısında yüzde 2’ye yaklaşırken, Brezilya Reali yüzde 0.69, Hint Rupisi ise yüzde 1 değer kaybetti. En büyük kayıp ise yüzde 3’ü aşkın düşüşle tarihi rekorunu kıran Rus Rublesi’nde oldu. Böylece TL petrol fiyatlarının değer kaybetmesi ile zor duruma düşen Rus ekonomisi sonucu tarihi rekorları kıran ruble ile yarıştı.
Petrol fiyatlarında bu seneki zirveden yüzde 40’a yakın yaşanan düşüş Türkiye’yi olumlu etkilerken iç siyasetteki gerginlik ve zayıf makro ekonomik veriler salı ve çarşamba gerçekleşecek Fed toplantısını piyasaların gündemine oturttu. Fed’in faiz artırımı için öngördüğü “makul bir süre” ifadesini değiştirmesi ile dolar/TL’de 2.40 seviyeleri gündeme gelebilecek. ALB Menkul Değerler Analisti Arda Coşar’a göre ABD TÜFE verisi ve Fed’in söylem değişikliği doların yönünü belirleyecek. “Kayda değer ‘’ ifadesinin kalkması FED faiz arttrımının yaklaştığı algısını yaratabileceğini belirten Coşar “Mevcut durumda kurda yukarı yönlü eğilim olmakla beraber, Çarşamba günü FED Toplantısı ve ABD TÜFE veriler TL’de gerilimin artmasına yada rahatlamasında belirleyici olacaktır” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle