GeriEkonomi Dolarda seyir sakin / Dolar ne kadar oldu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dolarda seyir sakin / Dolar ne kadar oldu?

Dolarda seyir sakin / Dolar ne kadar oldu?
refid:29905955-spot ilişkili resim dosyası

Hafta başında yaşanan sert satış baskısı ardından sakin seyir izlenen kur ve faizde küresel piyasalar iç siyaset takip edilecek.

Geçen hafta tarihi zirve olan 3 seviyesini test eden, ardından 2.90'a doğru gerileyen dolar/TL geçen haftayı 2.92'nin hemen altında tamamlamıştı. Dolar/TL bu hafta da Çin endişeleriyle Pazartesi günü 2.98'i aştıktan sonra dün dünü 2.92'nin hemen üzerinde tamamladı.

Kur bu sabah 09.05 itibarıyla 2.9370/2.9390 seviyesine yükselerek güne başlarken sepet bazında TL ise aynı saatte 3.1527/3.1563 seviyesindeydi.

Hafta başında Çin'de yavaşlayan büyümenin küresel büyüme endişelerini de tetiklemesi ile yaşanan sert satış baskısı ardından sakin seyir izlenen kur ve faizde bugün küresel piyasalar ve iç siyaset takip edilecek.

PİYASALAR YENİ SEÇİMİ BEKLİYOR
Haziran ayında gerçekleşen ve AKP'nin on yılı aşkın süredir devam eden tek parti hükümeti statüsünü kaybettiği seçimler 1 Kasım'da yenilenecek. Piyasalar da yeni seçimin nasıl sonuçlanacağına odaklanacak.

İç ve dış güvenlik endişelerinin arttığı ve ABD'nin 10 yıl aranın ardından faiz artışlarına hazırlandığı ve TCMB'nin faiz tarafında bir adım atmak için ABD Merkez Bankası'nı (Fed) bekleyeceğine işaret ettiği bir dönemde yaşanan seçim dönemi ise siyasi belirsizlik nedeniyle TL'yi baskılayan ana unsurlar olmaya devam ediyor.

Yeni seçim sonuçlarının Haziran seçimlerine göre anlamlı bir değişim göstermemesi ihtimali ise sürecin uzayarak ekonominin uzun bir süre siyasi gündemin arkasında kalması endişelerini beraberinde getiriyor.

Son yapılan anketler yeni seçimin mevcut siyasi tabloda anlamlı bir değişime işaret etmiyor.

Kamuoyu araştırma şirketi Metropoll'ün son araştırması AKP'nin yüzde 41.7 oy oranı ile tek parti hükümeti kuramayacağına işaret ederken, CHP'nin oy oranı yüzde 25.5, MHP'nin yüzde 15.7, HDP'nin ise yüzde 14.7 seviyesinde görünüyor.

FED BEKLENTİLERİ AZALDI
Fed'in ilk faiz artışına yönelik beklentilerin son birkaç günde yaşanan küresel piyasa hareketlerinin ardından zayıflaması ise gelişmekte olan piyasalara nispeten olumlu yansıyor.

Küresel finans piyasalarındaki çalkantı ve küresel ekonominin Çin öncülüğünde yavaşladığına yönelik artan kaygılar Fed'in faiz artırma planlarını tehlikeye sokarken, ABD'de ilk faiz artışının Eylül ayında yapılmasını da giderek daha olanaksız hale getiriyor.

Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilin bileşik faizi dün spot kapanış yüzde 10.39 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 10.26 seviyesindeydi. İki yıllık gösterge olan 14 Haziran 2017 itfalı tahvilde ise dün spot kapanış yüzde 11.13 bileşik seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 11.12 seviyesindeydi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle