Dolarda sakinleşme çabası

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
07.10.2008 - 09:27 | Son Güncelleme:

Dolarda dün görülen tarihi yükselişin ardından bugün ilk işlemlerde ortalık sakinleşmiş görünüyor. Borsada da yükseliş hakim.

Dolar bankalararası işlemlerde 1.36 sınırına kadar gerilerken, saat 09.05 itibariyle işlemler 1.3610 YTL'den geçti. Dolar saat 10.00 itibariyle de 1.35 YTL'ye geriledi.

Dolar dünkü kapanışta yüzde 5'in üzerinde bir primle 1.37 YTL'nin üzerine çıkmış ve son 14 ayın zirvesine tırmanmıştı.

Avustralya'da sürpriz faiz indirimi

BORSA YÜKSELİYOR

İki günde yüzde 13'e yakın değer yitiren borsa bugüne moralli başladı. açılışın ardından gelen alımlarla borsa yeniden 32 bin desteğinin üzerine çıkarken 32 bin 400 puana kadar tırmandı. Endeks saat 10.00 itibariyle yüzde 2.6 primli gözüküyor.

Şu aşamada kalıcı ve kararlı bir hareketten bahsetmenin zorluğuna dikkat  çeken uzmanlar, finansal kriz için Fransa'nın acil olarak G8  ülkelerinin toplanması talebi ve merkez bankalarının koordineli olarak faiz  indirimine gidebileceği beklentisinin borsalardaki kan kaybını geçici bir süre durdurduğunu belirtiyor.

PARİTE EURO'YA ÇALIŞIYOR

Euro/dolar paritesinde de bugün euro lehine bir hareket göze çarpıyor. Parite euro lehine yüzde 0.5'e yakın değer kazanarak 1.3560 seviyesine geldi.

Uzmanlar, dün ABD borsalarındaki düşüşe karşın seansın son bölümündeki toparlanma çabası ve ABD vadeli işlemler piyasasının artıya geçmesi nedeniyle bugün piyasalarda daha olumlu bir gün yaşanabileceğini ifade ediyor.

DOLARIN SEYRİ PARİTEYE BAĞLI

Turkish Yatırım Finansal Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, piyasalarda ciddi bir panik olduğunu ve bu paniğin halen yatışmadığına dikkat çekerek 'herşey olabilir" dedi.

ABD'deki kurtarma planının da yetersiz olacağı düşüncesiyle piyasaların daha fazla endişelendiğini, bunun üzerine şimdi bir de krizin ekonomik etkilerinin boyutunun fiyatlandırıldığını belirten Uskuay, şöyle devam etti:

"İnanılmaz bir dalgalanma var. FED'den faiz indirim beklentisi var ama kimse 'FED faizi indirir ve piyasa döner' diyemiyor. İçerideki hareket de yurtdışına bağlı. Eğer dolar dışarıda değer kaybederse içeridem de düşer. Dışarıda yükselirse içeride de yükselir."

İçeride doların değerini euro/dolar paritesinin belirlediğine işaret eden Uskuay, "euro/dolar paritesi 1.30 olursa içeride dolar 1.40'a yükselir. Parite 1.40'a çıkarsa dolar yeniden 1.30'a iner. Şimdilik dolar 1.30-1.40 YTL arasında dalgalanacağa benziyor1" dedi.

DOLAR 1.40'I GEÇEMEZ

TEB Aktif Pasif Direktörü Tuğrul Özbakan, doların 1.40'a kadar gidebileceğini söyledi. Özbakan, "Dün zaten 1.38'i gördük ve 1.40 çok sürpriz olmaz" dedi.

Piyasada krizin artık sonuna gelinmiş olabileceği şeklinde yorumlar yapıldığını belirten Özbakan, "Ama bence yılsonuna kadar bu dalgalanmalar sürecek. İçeride ise  yüksek faiz nedeniyle dolar yıl sonuna doğru tekrar 1.30'lara kadar geri gelir" diye konuştu.

FAİZ İNDİRİMİ BEKLENİYOR

Piyasalardaki kısmi düzelmenin en önemli nedeni olarak fkoordineli faiz indirim beklentileri gösteriliyor. Avustralya'nın yaptığı 100 baz puanlık indirim piyasalar tarafından olumlu algılanırken, şimdi yatırımcılar diğer merkez bankalarının da bu adımı takip etmesini bekliyor. 

Toronto Dominio Bank Trader'ı Süha Yaygın, eğer faiz indirimi olmazsa piyasanın daha tedirgin olacağını ve çok büyük fiyat dalgalanmaları yaşanacağını kaydetti. Yaygın, "faiz indirimlerinin gelmesi halinde ise olumlu bir sonuç ortaya çıkar. Burada özellikle de FED'in cesaretli olup faizlerde indirim yapması lazım. 100 baz puanlık bir faiz indirimi gerekiyor. Eğer bir iki günde bu faiz indirimleri gelmezse dalgalanmalar çok ciddi boyutlara ulaşacak" dedi.

ABD ÇÖKÜŞTEN SON ANDA KURTULDU

ABD borsalarında dün tarihi bir gün yaşandı. Açılışla birlikte son 4 yıldır ilk kez 10 bin puanın altına inen Dow Jones'ta kayıp bir ara yüzde 8'e kadar dayandı. Ancak gün sonuna doğru ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz indirimi yapabileceği beklentileriyle kayıplar yüzde 4'ün altına indi.

Dow Jones günü yüzde 3.58 düşüşle 9 bin 955, S&P 500 de yüzde 3.85 kayıpla 1057 puandan noktaladı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı