Dolarda baş döndüren hareket (Dolar ne kadar oldu?)

REUTERS
24.07.2015 - 11:38 | Son Güncelleme:

Siyasi parti liderlerinden erken seçimin biraz daha ön plana çıktığı yönünde açıklamalar gelmesi, Suruç'ta meydana gelen patlamanın ardından saldırı olaylarının devam etmesi ve son olarak bu sabaha karşı Türk savaş uçaklarının Suriye'deki İslam Devleti hedeflerini vurmasının ardından kur ve faiz sert yükseldi.Dolar artan güvenlik endişeleri ve dolardaki küresel değer kazancı ile 2.75 seviyesini aştı. Dolar 5 haftanın zirvesini gördü.

Merkez Bankası'nın (TCMB) sabah saatlerinde attığı adımlar satış baskısını bir miktar azalsa da öğlen saatlerinde doların küresel değer kazancının gelişmekte olan ülkeleri baskılamasıyla piyasadaki satış baskısı yeniden arttı. Bankacılar bugün iç piyasada koalisyon görüşmeleri çerçevesinde bir araya geliyor olan AKP ve CHP yetkililerinden gelebilecek mesajların beklendiğini de söylediler.

Haftaya 2.6550 civarında başlayan dolar/TL hafta boyunca hem koalisyon görüşmelerine, hem de Suruç'taki patlamanın ardından artan güvenlik endişeleriyle neredeyse her gün gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışarak yukarı yönlü bir trend izledi. Dün akşam piyasa kapanışı öncesi 2.73'ün hemen altında işlem gören kur 5 haftanın zirvesi olan 2.7535'e kadar yükseldikten sonra saat 1358'de 2.7500/2.7512 seviyesinde işlem gördü. Aynı saatte sepet bazında TL ise 2.8810/2.8826 seviyesindeydi.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, TL cinsi yatırım araçlarında güvenlik endişeleriyle yaşanan satış baskısının ardından AKP-CHP koalisyon görüşmelerinin öneminin de daha da arttığını söyledi. Ökte, "İki partinin bu hafta ortaya çıkan terörizm ve Suriye sınırımızdaki gelişmelerle bir hükümet kurulması yönünde eskisinden daha çok çaba harcayabileceğini düşünüyoruz" dedi.

'BİR MİKTAR BASKI YARATTI'

Bankacılar bugün önce Başbakan Ahmet Davutoğlu ardından ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hem güvenlik endişeleri hem de koalisyon görüşmeleri ile ilgili yaptığı açıklamaların piyasada bir miktar baskı yarattığını da belirttiler. Davutoğlu son gelişmeleri "Bugün başlayan operasyon bir noktasal operasyon değildir, bir süreçtir" ; Erdoğan ise "Sadece bu geceye yönelik değil, kararlılıkla devam edecek" sözleriyle nitelendirdi. Garanti Yatırım Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, "Cumhurbaşkanı, sabaha karşı yapılan operasyonun sadece bir günlük olmadığının-devamının gelebileceğinin altını çiziyor. Öğle saatlerinde de Davutoğlu yaptığı açıklamalarda da bunun bir süreç olduğunun altını çizmişti" dedi ve ekledi:

"Cumhurbaşkanı Erdogan'ın koalisyona dair de bir takım açıklamalar yaptığını gördük. Öğle saatlerinden bu yana yapılan açıklamaların piyasaları tedirgin ettiğini görüyoruz. Baskının devamı olası" Erdoğan bugünkü koalisyon süreci ile ilgili açıklamasında "Koalisyon sürecinde bugün de görüşmeler var. (Koalisyon) olur veya olmaz. Olması halinde bitmiş demektir iş. Ama koalisyon olamıyorsa nihai kararı verecek olan milli iradedir... 90 günümüzü alır bu süre içinde de ülke yönetimsiz kalmaz" dedi.

TCMB ADIMLARI

Öte yandan Merkez Bankası bugün yakın dönemde gözlenen küresel ve yerel gelişmeler nedeniyle iki önlem açıkladı. Dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklara, rezerv opsiyonlarına ve serbest hesaplara uyguladığı faiz oranını yüzde 0.15'ten yüzde 0.21'e yükselten TCMB Pazartesi'den itibaren geçerli olmak üzere bir hafta vadeli döviz depo faiz oranının dolar için yüzde 3.5'ten yüzde 3'e indirdi.

Etiketler: IŞİD
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı